Simtgades filmu “Tēvs Nakts” dažās dienās noskatījušies jau 6000 skatītāju

Nacionālo pirmizrādi kinoteātrī “Kino Citadele” 25. oktobrī piedzīvoja Simtgades filma “Tēvs Nakts” – režisora Dāvja Sīmaņa otrā spēlfilma, kas vēsta par drosmīgo rīdzinieku Žani Lipki un viņa ģimeni, kas Otrā pasaules kara laikā savā mājā no nāves izglāba vairāk nekā 50 cilvēku. Jau pirmajā nedēļas nogalē pēc pirmizrādes filma tika plaši apmeklēta Latvijas reģionos – Tukumā, Cēsīs, Rēzeknē, Talsos, Valmierā, Ventspilī, Madonā un Siguldā. Filmas veidotāji vēsta, ka vien dažu dienu laikā visā Latvijā filmu noskatījušies jau 6000 skatītāju.

25.10.2018. Režisora Dāvja Sīmaņa filmas "Tēvs Nakts" pirmizrāde, kino "Forum Cinemas", Rīga

Šonedēļ aktīvi turpināsies filmas seansi Rīgā un citos Latvijas reģionos, plānotas arī tikšanās ar filmas radošo grupu – 29. oktobrī plkst. 18:30 īpašais seanss notiks Ventspils kinoteātrī Rio, bet 31. oktobrī plkst. 18:30 filmas komanda viesosies Liepājā, koncertzālē Lielais Dzintars. 1. un 6. novembrī kinoteātrī Splendid Palace notiks tikšanās ar filmas radošo grupu – aktieri Artūru Skrastiņu, režisoru Dāvi Sīmani un filmas producentu Gintu Grūbi. Sarunu pirms filmas seansa vadīs kinokritiķe Daira Āboliņa.

Jau 2. novembrī filmas veidotāji kinoteātrī Splendid Palace piedāvās arī īpašo seansu skolēniem un jauniešiem sadarbībā ar Konrāda Adenauera fondu. Filmas seansu ievadīs vēsturnieka Kaspara Zeļļa lekcija.

Savukārt 5. novembrī kinoteātrī Splendid Palace būs īpašs seanss visiem interesentiem, kuri vēlas uz filmas tēmu raudzīties daudz plašāk. Pirms filmas izrādīšanas ar skatītājiem satiksies rakstniece Inese Zandere, kuras topošās grāmatas Puika ar suni. Stāsts par nosargātu noslēpumu galvenā varoņa prototips ir leģendārā ebreju glābēja Žaņa Lipkes dēls Zigfrīds Ojārs, un Žaņa Lipkes memoriāla direktore Lolita Tomsone, kura izdošanai gatavo atmiņu grāmatu Cilvēkglābējs – Žanis Lipke, apkopojot Lipkes izglābto cilvēku atmiņas un paša Žaņa dokumentālu stāstījumu par notikumiem Otrā pasaules kara gados. Šī monogrāfija iznāks novembra vidū. Sarunā piedalīsies arī tulkotāja Ieva Lešinska, kura latviešu valodā tulkojusi vēsturnieka Timotija Snaidera grāmatu Melnā zeme – tā stāsta arī par Žani Lipki un pēta holokausta notikumus. Īpašajā 5. novembra seansā notiks ne vien saruna par vēstures kontekstu un to, kā mēs šos notikumus redzam šodien, bet arī lasījumi no topošajām grāmatām. Ar plašāku informāciju par filmu un gaidāmajiem seansiem iespējams iepazīties filmas Tēvs Nakts mājaslapā ŠEIT.

Jau pirmajās dienās pēc filmas demonstrēšanas Tēvs Nakts izraisījusi diskusijas gan starp skatītājiem un kinokritiķiem, gan arī sociālajos medijos. Filma skatītājos raisījusi pārdomas un izvirzījusi jautājumus gan par glābšanas fenomenu, gan vēstures notikumiem, likusi arī domāt par līdzpārdzīvojumu. Latvijas Republikas eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga pēc filmas pirmizrādes rakstīja: “Tēvs Nakts ir ne tikai aizraujoša un satriecoša kinofilma kā patstāvīgs mākslas darbs, tas ir patiess stāsts par Žani Lipki, vienkāršu strādnieku no četrdesmito gadu Ķīpsalas, kurš sekoja savai sirdsapziņai un necilvēcīgos vācu okupācijas gados glāba daudzus desmitus Latvijas ebreju no drošas nāves, pats gadiem ilgi riskējot ar savu un savu tuvinieku dzīvību. Žanis Lipke ir vārds, kuru katram latvietim vajadzētu zināt un cienīt. Filma par viņu ir mūsu valsts simtgadei vispiemērotākā dāvana.”

Dāvja Sīmaņa Tēvs Nakts ir viena no 16 filmām, kas tapusi programmā “Latvijas filmas Latvijas simtgadei”, un tā ir pirmā Latvijas spēlfilma, kas veltīta holokausta notikumiem Latvijā, vēstot par rīdzinieka Žaņa Lipkes un viņa ģimenes drosmīgo rīcību, Otrā pasaules kara laikā glābjot nāvei nolemtos ebrejus. Šī vēsturiskā filma kļuvusi par Nacionālās kino balvas Lielais Kristaps nominanti 12 kategorijās – Labākā pilnmetrāžas filma, Labākais spēlfilmas režisors (Dāvis Sīmanis) un Labākais spēlfilmas operators (Andrejs Rudzāts), Labākais aktieris (Artūrs Skrastiņš) un Labākā aktrise (Ilze Blauberga), Labākais scenārists (Dāvis Sīmanis un Matīss Gricmanis), Labākais mākslinieks un Labākais kostīmu mākslinieks (Kristīne Jurjāne), Labākais grima mākslinieks (Sarmīte Balode), Labākais komponists (Edgars Rubenis), Labākais skaņu režisors (Vladimirs Golovņickis), Labākais montāžas režisors (Andris Grants).

Filma veidota studijā Mistrus Media, kas strādājusi arī pie Viestura Kairiša filmas Melānijas hronika, ko Latvijā noskatījās vairāk nekā 80 000 skatītāju. Filmas producenti ir Gints Grūbe, Antra Gaile un Inese Boka-Grūbe, lomas filmā atveido arī Matīss Kipļuks (Lipkes jaunākais dēls Zigis), Mihails Karasikovs, Milena Gulbe, Toms Treinis un Štefens Šoimans (Steffen Scheumann).

Filmas tapšanu atbalsta Nacionālais Kino centrs, ES programma Radošā Eiropa MEDIA. Galvenie informatīvie atbalstītāji ir portāls Delfi, laikraksts Latvijas Avīze, žurnāls Ievas Stāsti un Latvijas Televīzija. Filmas atbalstītāju vidū ir arī Konrāda Adenauera fonds, JCDecaux Latvija, Žaņa Lipkes memoriāls, Dailes teātris un komunikācijas vadības aģentūra Deep White.

Papildu informācija:
Lauma Laube,
filmas Tēvs Nakts komunikācijas konsultante
29285760
lauma@deepwhite.lv

Inese Boka-Grūbe,
Mistrus Media producente
29259580
inese.boka@mistrusmedia.lv