Spēlfilma “Bedre” tiks izrādīta kinoteātros Vācijā

Berlīnes kino tirgū tālākai izplatīšanai Vācijas kinoteātros iegādāta režisores Daces Pūces pilnmetrāžas debijas spēlfilma “Bedre / The Pit” – šāgada rudenī līdz ar pirmizrādi Latvijā tā tiks izrādīta Vācijā, Austrijā un Šveicē. Tāpat filma pretendē uz starptautiskā konkursa The Colorist Awards nomināciju “Gada labākais kolorists”, konkurss noslēdzas martā.

Spēlfilmu Bedre iegādājies vācu neatkarīgais filmu izplatītājs Arsenal Filmverleih, kas ir viens no nozīmīgākajiem skandināvu filmu partneriem. “Mēs vienmēr esam atbalstījuši Hamburgā un Lībekā rīkotos Ziemeļvalstu filmu festivālus, iegādājoties tur vairākas filmas. Spēlfilma Bedre ir pirmā Latvijas filma, ko piedāvāsim skatītājiem Vācijā jau šāgada rudenī, cerībā, ka pandēmijas radītā krīze būs beigusies. Filma tiks izrādīta aptuveni 30–35 vietās Vācijā, vienlaikus filmu izplatot Austrijā un Šveices vāciski runājošajā daļā,” norāda Arsenal Filmverleih izpilddirektors Štefans Pauls.

Filma Bedre iekļuvusi arī starptautiskā konkursa The Colorist Awards finālā, pretendējot uz nomināciju Gada labākais kolorists kategorijā Spēlfilma. Starptautiskais konkurss norisinās pirmo reizi un izveidots ar mērķi akcentēt koloristikas nozīmi un krāsu korekcijas mākslinieku darbu vairākos filmu veidos – spēlfilmās, TV un dokumentālajās filmās, reklāmās, mūzikas videoklipos un īsfilmās. Katrā kategorijā nominēti tikai pieci darbi, uz balvu pretendē filmas Bedre kolorists un krāsu korekcijas mākslinieks Oļegs Aleksejevs. Uzvarētāji tiks paziņoti šī gada 29. martā oficiālajā ceremonijā, kas norisināsies Maskavā, Krievijā.

Jau iepriekš ziņots, ka Latvijā filma Bedre tiks izrādīta šāgada rudenī. Līdz šim filma jau piedzīvojusi pasaules pirmizrādi, startējot Tallinas starptautiskajā kinofestivālā Melnās naktis / Tallinn Black Nights Film Festival / PÖFF) un Lībekas kinofestivālā Vācijā, saņemot galveno balvu (Grand Prix) kā labākā pilnmetrāžas spēlfilma. Lībekas kinofestivāls norisinās kopš 1956. gada un ir vienīgais festivāls Vācijā (un viens no diviem kinofestivāliem Eiropā), kas veltīts ekskluzīvi Ziemeļeiropas kinematogrāfijai, kļūstot par svarīgu platformu Baltijas un Ziemeļvalstu filmām un to autoriem.

Filma “Bedre”, kas tapusi pēc Janas Egles stāstu motīviem, stāsta par desmitgadīgo Markusu, kuram jāpielāgojas jaunai dzīvei laukos pie omes. Pēc incidenta ar kaimiņu meiteni Emīliju ciema iedzīvotāji uz zēnu sāk lūkoties ar neiecietību un aizdomām, līdz nejaušības rezultātā Markuss patvērumu un draudzību rod pie noslēpumainā vientuļnieka Jūrnieka, kurš dzīvo meža nomalē.

Režisores Daces Pūces debijas spēlfilma pulcējusi izcilu aktieru ansambli – filmā piedalās Dace Eversa, Indra Burkovska, Inese Kučinska, Aigars Vilims un Egons Dombrovskis; viena no lomām uzticēta godalgotajai Polijas aktrisei Agatai Buzekai, bet desmit gadus vecā Markusa lomā iejuties jaunais aktieris Damirs Onackis. Filmas radošajā komandā ir scenārija autori Dace Pūce, Monta Gāgane un Pēteris Rozītis, operators Gatis Grīnbergs, māksliniece Laura Dišlere, montāžas režisors Jussi Rautaniemi, producentes Kristele Pudane un Elīna Jozauska. Filmas mūzikas autors ir Valters Pūce, mūzikas miksu veidojis Normunds Šnē, skaņu režisors – Varis Kurmiņš. Mūzikas ierakstā piedalījušies Sinfonietta Rīga mūziķi un Rīgas Doma zēnu koris Mārtiņa Klišāna vadībā. Filmā skan arī dāņu komponistes Cecīlijas Noeras (Cecilie Noer) skaņdarbs Ouvre. Filma tapusi ar Nacionālā kino centra finansiālu atbalstu. Latvijā to izplata kinoprojekts Spektrs, izplatītājs ārvalstīs — TVCO.