Spēlfilma “Bille” taps sadarbībā ar Lietuvu

Lietuvas kino centrs atbalstījis Filmu studijas DEVIŅI un režisores Ināras Kolmanes pilnmetrāžas spēlfilmas “BILLE” veidošanu, šogad piešķirot 50 000 eiro lielu finansējumu minorās kopprodukcijas veidošanai. Līdz ar to filma “BILLE”, kas pamata finansējumu saņēmusi Nacionālā Kino centra programmā “Latvijas filmas Latvijas simtgadei”, tiks veidota kā Latvijas – Lietuvas kopražojuma filma.

 

Kopproducents no Lietuvas puses būs filmu kompānija Studija 2 un tās producents Kestutis Petrulis, kuram ir vairāk nekā 20 gadu pieredze dažādu filmu veidošanā. Kopražojuma statuss ļaus piesaistīt Lietuvas filmu nozares profesionāļus filmas pēcapstrādes posmam – par piešķirtajiem līdzekļiem Lietuvas pēcapstrādes studijās šī gada rudenī plānots veikt filmas skaņas apstrādi un veidot daļu kompjūtergrafikas un vizuālos efektus.

Šis finansējums ir tikai daļa no nepieciešamā finansējuma filmas pēcapstrādei un pabeigšanai. Tāpēc turpinās arī papildus finanšu un sponsoru līdzekļu meklēšana un piesaiste arī Latvijā gan filmas montāžai, gan mūzikas komponēšanai, vizuālo efektu izstrādei un citiem pēcapstrādes darbiem. Filmas veidotāju komanda pateicas visiem jau esošajiem ziedotājiem un atbalstītājiem un aicina citus pievienoties. Filmas Bille pirmizrāde paredzēta 2018. gada pavasarī, Latvijas Nacionālā Kino centra programmā Latvijas filmas Latvijas simtgadei, kuru veido kopumā 16 pilnmetrāžas filmas, un pirmā no tām pirmizrādi piedzīvos jau 2017. gada augustā.

Bille ir filma visai ģimenei pēc Vizmas Belševicas darba motīviem. Daļēji autobiogrāfiskais romāns Bille par bērnību un bērna pasauli 20. gadsimta 30. gadu Latvijā ir viena no mūsu literatūras klasikas pērlēm, kas iekļauts Latvijas Kultūras kanonā.

Uz sadzīviski kolorītā vēstures fona filmā ieraudzīsim, ka cilvēciskās attiecības un bērnu sapņi tolaik ir tādi paši kā šodien. Meitenei ir sapnis izlauzties no nabadzības pasaules un mazvērtības žņaugiem, tas ir Billes personības ceļš pretī izaugsmei. Reālajai Billei, kura ir pati rakstniece Vizma Belševica, izdevās atrast savu ceļu, un tas pierāda – sapņi spēj īstenoties.

Vizma Belševica par savu radošo darbu ir tikusi nominēta Nobela prēmijai literatūrā, saņēmusi Trīszvaigžņu ordeni, K. Goppera fonda balvu, Latvijas Kultūras fonda Spīdolas balvu. Taču būtiskākais ir, tas ka Vizma Belševica kļuvusi par vienu no lasītāju iemīļotākajām autorēm ne tikai Latvijā, bet arī citās valstīs.

Veidojot mazās Billes bērnības pasauli, filma tiek maksimāli pietuvināta trīsdesmito gadu Rīgas un Latvijas noskaņām. Filmēšana pagājušā gada vasarā un rudenī notika gan Rīgā autentiskā pagalmā un mājā Vārnu ielā, gan Sarkandaugavā, Maskavas forštatē, gan Tērvetē un tās apkārtnē, arī Tukuma rajonā. Šogad vēl plānota filmēšana dažām epizodēm ar rudenīgiem laika apstākļiem.

Pilnmetrāžas spēlfilmas Bille radošās grupas pamatsastāvu veido filmas scenārija autori Evita Sniedze un Arvis Kolmanis, režisore Ināra Kolmane, operators Jurģis Kmins, māksliniece Ieva Romanova, kostīmu māksliniece Ieva Veita, grima māksliniece Gunda Zvirbule, rekvizītu māksliniece Dace Rožlapa, producenti Jānis Juhņēvičs un Marta Romanova – Jēkabsone.

Galveno, mazās Billes lomu atveido Rūta Kronberga un Sofija Juška. Billes mātes lomā iejūtas Elīna Vāne, tēva lomā – Artūrs Skrastiņš. Citas otrā plāna un epizodiskās lomas tēlo Gundars Āboliņš, Lolita Cauka, Pēteris Liepiņš, Guna Zariņa, Vilis Daudziņš, Lilita Ozoliņa, Maija Doveika un citi pazīstami latviešu aktieri.

Iepriekšējais Filmu studijas DEVIŅI un režisores Ināras Kolmanes darbs bija Ručs un Norie, kas kļuva par 2015. gada labāko Latvijas dokumentālo filmu, saņēma četras Nacionālā festivāla Lielais Kristaps balvas, sabiedrisko mediju gada balvu Kilograms kultūras, kā arī AKKA/LAA Autortiesību bezgalības balvu.

Filmas BILLE veidošanas procesam var sekot līdzi www.facebook.com/BilleTheFilm.

Fotogrāfiju autors – Jānis Deinats.

Informāciju sagatavoja
Marta Romanova – Jēkabsone,
viena no filmas “BILLE” producentēm
mob. tel. 26475178,
e-pasts: marta.rova@gmail.com
www.devini.lv