“Splendid Palace” 93. dzimšanas dienā – Frenka Kapras Ziemassvētku klasika

Kinoteātra dzimšanas dienā 29. decembrī “Splendid Palace” kopā ar kinoprojektu “Spektrs” piedāvā skatītājiem uz lielā ekrāna izbaudīt vienu no visu laiku burvīgākajiem svētku stāstiem – Frenka Kapras “Šī brīnišķīgā dzīve / It’s a Wonderful Life” (1946). Pirms seansa – kinozinātnieces Ditas Rietumas ievadvārdi.

Balstīta uz Filipa van Dorena Sterna 1939. gadā sarakstīto stāstu Dižākā dāvana, filma Šī brīnišķīgā dzīve ir viena no visu laiku populārākajām Ziemassvētku filmām un īsta svētku tradīcija.

Filma stāsta par Džordžu Beiliju (Džeimss Stjuarts), kurš visu savu apzinīgo mūžu ir pavadījis, palīdzot līdzcilvēkiem, un ignorējis pats savus sapņus un laimi. Rezultātā Džordžs ir nelaimīgs, depresīvs un izmisis, un pašā Ziemassvētku priekšvakarā plāno izdarīt pašnāvību. Tomēr pēdējā brīdī uzrodas viņa sargeņģelis Klarenss (Henrijs Treverss), kurš uzskatāmi parāda Džordžam to, kā būtu bijis, ja viņš nekad nebūtu nācis šai pasaulē…

Kā jau šādos gadījumos iederas, arī filmas līdzšinējā popularitāte ir īsts brīnums – neskatoties uz šābrīža klasikas statusu. Grūts liktenis piemeklēja jau oriģinālavotu – Sterns stāstu sarakstīja vēl 1939. gadā, bet ilgstoši nespēja atrast gribētājus to publicēt, līdz beidzot uzrakstīja to uz Ziemassvētku pastkartēm, kuras nosūtīja 200 tuvākajiem radiem un draugiem. Viena no šīm kartītēm nonāca studijas RKO vadītāja rokās, kurš parādīja to Kerija Grānta aģentam. Aktiera sākotnējā interese pārvērtās trijos neizmantotos scenārijos, un projektu atlika “līdz labākiem laikiem”.  Tie pienāca Frenka Kapras un viņa kompānijas veidolā, bet arī tur filmai negāja spoži. Pārrakstījuši scenāriju, autori ilgi meklēja pareizo pieeju un galvenās lomas atveidotāju, līdz apstājās pie Džeimsa Stjuarta. Par spīti savai vienkāršajai dabai, filma tiem laikiem bija ļoti dārga, jo visa Bedfordfalsas pilsēta filmēšanas vajadzībām tika uzbūvēta no jauna studijas RKO rančo teritorijā.

Par spīti veidotāju vārdiem un masīvajam budžetam filma savā iznākšanas gadā piedzīvoja katastrofālu neveiksmi, popularitātē zaudējot citām tābrīža filmām un neatpelnot pat savu budžetu, tāpat arī metot ēnu pār Frenka Kapras kā populāru izklaides filmu veidotāja karjeru. Ne mazāk sāpīgi režisors uztvēra kritiķu nosodījumu – viņu recenzijas lielākoties bija negatīvas, aukstas un augstprātīgas. Filmu gan pienācīgi novērtēja ASV Kinoakadēmija, nominējot to piecām Oskara balvām, ieskaitot nomināciju kategorijā Labākā filma.

Filma atplauka līdz ar televīzijas pozīciju nostiprināšanos un gadu pēc gada kļuva par ikgadēju tradīciju vairākām amerikāņu paaudzēm, kuru Ziemassvētki nu vairs nav iedomājami bez filmas It’s a Wonderful Life! 1998. gadā Amerikas filmu institūts iekļāva to 100 visu laiku labāko ASV filmu saraksta 11. vietā, un arī pats Frenks Kapra atzinies, ka šī ir viņam visu laiku mīļākā paša filma un to viņš rādot savai ģimenei katros Ziemassvētkos!

Kinoteātris Splendid Palace aicina izbaudīt filmu Šī brīnišķīgā dzīve kinoteātra dzimšanas dienas svinībās 29. decembrī! Pirms filmas arī kinokritiķes Ditas Rietumas ievadlekcija par leģendāro filmu!

Šī brīnišķīgā dzīve / It’s a Wonderful Life
Režisors: Frenks Kapra
Galvenajās lomās: Džeimss Stjuarts, Donna Rīda, Henrijs Treverss, Laionels Berimors
ASV, 1946. gads, 130 min, melnbalta.
Filma angļu valodā ar subtitriem latviešu un krievu valodā.
Lielajā zālē 29.12. seanss 18:30 (ierašanās no plkst. 18:00)