“Splendid Palace” piedāvā “Mūzikas skaņas”

Ceturtdien, 15. martā plkst. 18.00 kinoteātris “Splendid Palace” sadarbībā ar nodibinājumu “Kinoskola” piedāvā pasaulslavenā mūzikla “Mūzikas skaņas / The Sound of Music” (1965) restaurētās kopijas seansu ar kinokritiķes Ditas Rietumas ievadvārdiem. Filmas skate uzsāk jaunu pasākumu ciklu ar nosaukumu “Filmas, kuras mīlam”.

 

“Katram no mums ir filmas, kas radījušas īpašas sajūtas un atstājušas pēdas emocionālajā atmiņā. Par šādām filmām neuzdodam jautājumu, vai tās ir bijušas šedevri vai varbūt popularitātes iemesls ir kāds īpašs fenomens. Tās vienkārši ir filmas, kuras mīlam un esam gatavi skatīties vēl un vēl,” akcentē kino teorētiķe Dita Rietuma.

Filma Mūzikas skaņas (1965), ko veidojis režisors Roberts Vaizs, ir kļuvusi īpaša vairāku paaudžu pieredzē. Tā kļuva par vienu no populārākajām Holivudas filmām XX gs. 60. gados, arī par vienu no visu laiku populārākajiem kino mūzikliem.  Mūzikas skaņas tiek uzskatīta par trešo komerciāli veiksmīgāko filmu pasaules kino vēsturē pēc Vējiem līdzi / Gone with the Wind (1939) un Zvaigžņu kariem / Star Wars (1977) – tā aprēķinājis boxofficemojo.com, ņemot vērā inflācijas koeficientu.

Filmas pamatā ir 1959. gadā radītais skatuves mūzikls, kura autori ir Ričards Rodžers un Oskars Hammeršteins. Mūzikas skaņas ir arī tā retā filma, kas var lepoties ne tikai ar daudzu paaudžu skatītāju mīlestību un lieliskiem kases ieņēmumiem, bet arī augstākajām profesionālajām balvām – Mūzikas skaņas ir saņēmušas piecas Amerikas kinoakadēmijas balvas Oskars, to skaitā arī Oskaru labākajai filmai.

Filmas galvenā varone Marija ir jauna, vitāla meitene, kura gatavojas kļūt par mūķeni kādā Zalcburgas klosterī, tomēr viņai nenākas viegli pakļauties klostera dzīves prasībām. Marija tiek nosūtīta strādāt pie atraitņa, kapteiņa Georga fon Trapa, kurš savus septiņus bērnus mēģina audzināt ar skarbām armijas metodēm. Marijas ierašanās ģimenē aizsāk jaunu ēru gan fon Trapa, gan viņa bērnu, gan pašas Marijas dzīvē. Sižeta pamatā – reālas vēsturiskas personas Marijas fon Trapas memuāri.

Marijas lomu atveido britu aktrise un dziedātāja Džūlija Endrjūsa, kura savas karjeras virsotnes sasniedza tieši mūzikla žanrā. Georga fon Trapa lomā – izcilais Kanādas aktieris Kristofers Plammers, kurš šogad 88 gadu vecumā pretendēja uz Oskaru kā labākais otrā plāna aktieris par lomu filmā Visa pasaules nauda / All the Money in the World (2017).

Īpaša vieta filmai Mūzikas skaņas ir arī Latvijas vidējās un vecākās paaudzes skatītāju pieredzē – šī bija viena no retajām Holivudas filmām, kas tika izrādīta toreizējā padomju republikā un kļuva populāra un mīlēta arī šeit. Cilvēki ar sajūsmu skatījās šo filmu neskaitāmas reizes.

Seansā tiks piedāvāta filmas Mūzikas skaņas pilnā versija, digitāli restaurētā kopija, tulkojums – latviešu valodā.  Pirms seansa – kino teorētiķes Ditas Rietumas ievadvārdi. Ciklā Filmas, kuras mīlam iecerēts arī turpmāk demonstrēt kino klasikas vērtības, kas atstājušas būtiskas pēdas gan skatītāju pieredzē, gan kino vēsturē.