Studija “Atom Art” nominēta balvai “Cartoon Movie Tribute”

No 3. līdz 5. martam Bordo, Francijā, notiek Eiropā nozīmīgākais Animācijas pilnmetrāžas filmu kopprodukcijas forums “Cartoon Movie”, kur ik gadu tiek arī pasniegtas Goda balvas labākajam režisoram, producentam un izplatītājam. Šogad kategorijā “Gada producents” starp trim pretendentiem nominēta Latvijas studija “Atom Art” kopā ar saviem Polijas partneriem “Letko” par darbu pie režisora Edmunda Jansona Simtgades filmas “Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi”.

Ikgadējais animācijas filmu forums Cartoon Movie ir dibināts 1999. gadā, tur tiekas animācijas nozares pārstāvji no visas Eiropas. Katru gadu forumā piedalās vairāk nekā 900 profesionāļu – vadošās animācijas studijas, filmu izplatītāji un investori –, un katru gadu labākajiem no tiem tiek piešķirtas Cartoon Movie Tribute balvas, “lai izceltu īpašus sasniegumus, kompānijas un personības, kas pozitīvi un dinamiski ietekmē animācijas industrijas attīstību”. Nominēto profesionāļu saraksts – ŠEIT, balvas tiks pasniegtas 5. martā.

Foruma Cartoon Movies vēsturē vēl tikai vienu reizi nomināciju sarakstā iekļuvuši Baltijas animācijas profesionāļi – 2007. gadā labāko producentu četriniekā tika iekļauta igauņu Eesti Joonisfilm un Latvijas studija Rija par darbu pie filmas Lote no Izgudrotāju ciema (2006).

Vairāk par forumu Cartoon Movie – mājaslapā www.cartoon-media.eu.

Edmunda Jansona pirmā pilnmetrāžas animācijas filma Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi pirmizrādi piedzīvoja pirms gada – 2019. gada 30. janvārī –, tā bija pēc kārtas piecpadsmitā filma Nacionālā Kino centra programmā Latvijas filmas Latvijas simtgadei, un tās veidošanā savu radošo darbu ieguldīja arī scenārija autore Līga Gaisa, māksliniece Elīna Brasliņa, galvenais animators Mārtiņš Dūmiņš, producente Sabīne Andersone, izpildproducente Ieva Vaickovska, lomu ierunātāji Andris Keišs, Gatis Gāga, Kaspars Znotiņš, Nora Džumā, Eduards Olekts, Baiba Broka, Eduards Zilberts, Māra Liniņa un daudzi citi.

Aizvadītā gada laikā filma Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi kļuvusi par vienu no populārākajām pilnmetrāžas animācijas filmām Latvijas jaunāko laiku vēsturē – kinoteātros to apmeklējuši vairāk nekā 29 000 skatītāju, 2019. gada Zinību dienā, 1. septembrī, filma piedzīvoja arī TV pirmizrādi Latvijas televīzijā. Gan kinoteātros, gan televīzijā filma tika demonstrēta arī speciāli ierunātā krievu valodas versijā.

Filma Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi ir piedzīvojusi arī vērienīgu starptautisko karjeru – kopš starptautiskās pirmizrādes Zviedrijas bērnu filmu festivālā BUFF Malmē filma pabijusi vairāk nekā 65 pasaules kinofestivālos, saņēmusi balvas Irānā un Polijā, bet vēl svarīgāk, ka tā nonākusi arī vairāku valstu kinoteātru repertuārā – Francijā, Spānijā, Nīderlandē un Polijā, turklāt dublēta attiecīgo valstu valodās.

Šobrīd filma Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi joprojām skatāma dažādos veidos un platformās – 2019. gada Ziemassvētkos tā iznāca DVD formātā, pašlaik atrodama platformā LMT Straume un iekļauta arī Nacionālā Kino centra jaunākajā metodiskajā materiālā Kino skolās, kas Latvijas skolu skolotājiem pieejams portālā filmas.lv. Savukārt grāmatnīcās skolasbērni joprojām var nopirkt zīmēšanas albumus un burtnīcas, kuru vākus rotā filmas tēli, bet apgādā Liels un mazs iznācis arī filmas stāstā balstīts komikss.