Studija “F.O.R.M.A.” jubilejā piedāvā piecas spēlfilmas

Vasaras saulgriežos apritēja 25 gadi, kopš producents Gatis Upmalis dibināja filmu studiju F.O.R.M.A., kuras jaunākais darbs ir Vara Braslas Simtgades filma “Vectēvs, kas bīstamāks par datoru”. Šo un vēl četras citas studijā veidotas spēlfilmas jubilejas vasarā studija piedāvā noskatīties internetā, savā Vimeo kontā.

Ideja dibināt filmu studiju Gatim Upmalim radās pēc pirmās paša režisētās un veiksmīgās komercfilmas Rīga uzņemšanas, un sākotnējā iecere bija izvērst producēšanu vairākos darbības virzienos, arī multimediālos. Tāpēc studijas nosaukums tika skaidrots kā saīsinājums no angļu valodas vārdiem “FILMS/ OBJECTS/ RECORDS/ MEDIA/ ARTS”, tomēr laika gaitā studija koncentrējās uz filmu producēšanu.

25 gadu laikā studijā F.O.R.M.A. tapušas vairāk nekā 50 filmas – 8 spēlfilmas (septiņas pilnmetrāžas un viena īsfilma), 12 dokumentālās filmas un 34 informatīvās vai reklāmfilmas. Par kinodarbiem saņemti daudzi pašmāju un starptautiski novērtējumi, studija F.O.R.M.A. visrūpīgāk kopj tieši ģimenes filmu žanru, un šīs filmas vienmēr saņēmušas Nacionālā filmu festivāla Lielais Kristaps Skatītāju balvas. Jaunākā skatītāju vērtējumam nodotā studijas F.O.R.M.A. kinolente ir pirmā Simtgades filma, Nacionālā Kino centra programmā Latvijas filmas Latvijas simtgadei atbalstītā ģimenes spēlfilma Vectēvs, kas bīstamāks par datoru (2017), kuru nepilna gada laikā kinoteātros noskatījušies jau apmēram 80 000 interesentu, bet studija turpina kino ražošanu, pieņemot jaunus izaicinājumus.

Filmu studija F.O.R.M.A. jubilejā pateicas visiem režisoriem, ar kuriem kopā 25 gadu laikā radīti brīnišķīgi kinodarbi – studijā savas filmas veidojuši Aivars Freimanis, Askolds Saulītis, Andis Mizišs, Varis Brasla, Armands Zvirbulis, Māris Putniņš, Jānis Cimmermanis, Arta Biseniece, Harijs Beķeris, Anna Bley, Ivo Kalpenieks, igauņu kolēģi Ervin Ounapuu, Peeter Simm. Pie kameras studijas filmās strādājuši kinooperatori Uldis Jancis, Andrejs Verhoustinskis, Reins Kotovs, Jānis Eglītis, Gvido Skulte, Māris Maskalāns, Uvis Burjāns, Ēvalds Lācis, Viktors Gribermans, Andris Priedītis, Vadims Potejevs un citi.

Jubilejas vasarā  radīta iespēja internetā, studijas F.O.R.M.A. Vimeo kontā par simbolisku samaksu noskatīties piecas spēlfilmas. Vecākā no tām ir sadarbībā ar Igauniju veidotā Labās rokas (2001, režisors Pēters Simms), par galveno lomu šajā filmā Rēzija Kalniņa saņēma labākās aktrises Lielo Kristapu, bet starptautiskajā Berlīnes kinofestivālā filmai tika piešķirta Panorāmas dibinātāja  Manfreda Zalcgēbera vārdā nosauktā balva. Režisora Vara Braslas pirmā sadarbība ar studiju F.O.R.M.A. – ģimenes filma Ūdensbumba resnajam runcim (2004) – kļuva par gada labāko spēlfilmu un gada vislabāk apmeklēto Eiropas filmu Latvijā, bet Vientuļā sala (2012, rež. Pēters Simms) ir pirmā Latvijas, Igaunijas un Baltkrievijas kopražojuma filma ar aktieri Andri Keišu vienā no lomām. Animācijas profesionāļu Māra Putniņa un Jāņa Cimmermaņa kopīgi režisētās komēdijas Džimlai-rūdi-rallallā! (2014) pirmizrāde televīzijā kļuva par otru skatītāko TV programmu 2014. gadā pēc Soču Olimpisko spēļu atklāšanas, savukārt Simtgades filma Vectēvs, kas bīstamāks par datoru (2017) ieņēma otro vietu 2017. gada apmeklētāko filmu sarakstā kopējā konkurencē ar Holivudas lielbudžeta projektiem. Visas filmas pieejamas šeit – https://ej.uz/filmasFORMA

Jubilejas gadā studija F.O.R.M.A. plāno savu Vimeo kontu papildināt vēl arī ar citām filmām, tai skaitā dokumentālajām. Svētkos izveidota arī studijas Facebook lapa https://www.facebook.com/StudijaFORMA/

Kontaktiem –
producents Gatis Upmalis
gatis@studioforma.lv