Latvijas Televīzija Animācija Spēlfilma
Kadrs no filmas Mana briviba
Kadrs no filmas "Mana brīvība" (2023)

Latvijas Televīzijā (LTV), svinot 20. gadadienu kopš Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā (ES) un Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienu, būs skatāmas vairākas svētku tiešraides, koncertierakstu un filmu pirmizrādes LTV1 un REplay.lv – arī Atmodas laikmeta drāma “Mana brīvība” (2023; režisore Ilze Kunga-Melgaile) un animācijas filma “Sirds likums” (2023; režisore Roze Stiebra).

Latvijas filmas LTV programmā skatāmas, jau sākot ar 1. maiju, - 18:25 paredzēta dokumentālā filma Astra (2023; režisore Liene Laviņa, scenārija autori – Gundars Rēders un Raits Valters, komponists – Jānis Šipkēvics / Shipsea), biogrāfisks stāsts par ievērojamo Latvijas nacionālās pretestības kustības dalībnieku Gunāru Astru – cilvēku, kurš spēja domāt, runāt un rīkoties atbilstoši savai sirdsbalsij un pasaules redzējumam. Viņa frāze, kas teikta Latvijas PSR tiesas procesa pēdējā vārdā, – “Es ticu, ka šis laiks izgaisīs kā ļauns murgs” – kļuva par vadmotīvu un spēka avotu Atmodas laika cīnītājiem. Ko darīt, ja tavas domas un uzskati ir pretrunā ar laikmeta realitāti? Vai cilvēks spēj pastāvēt, nesalūzt? Kādus upurus tas prasa no paša, ģimenes un draugiem?

1. maijā 20:30 – dokumentālā filma Sapnis par valsti. Satversme (2022; režisore Dace Kokle, idejas autore Judīte Čunka). Satversme ir viena no īsākajām pasaules valstu konstitūcijām un arī viena no vecākajām Eiropā. Padomju gados Satversme bija ceļa zvaigzne nacionālās pretošanās kustībai, lai cīnītos pret valsts okupāciju, tā tas bija arī Atmodas laikā, kad atjaunoja Latvijas neatkarību. 2022. gada rudenī apritēja simt gadu, kopš pieņemts un spēkā stājās Latvijas pamatlikums, nosakot valsts iekārtu un personas attiecības ar valsti. Filma atklāj, kā deputāti tolaik izvēlējās piemērotāko konstitūcijas variantu, kāpēc to nosauca par Satversmi, kas izstrādāja Satversmi un par kādiem jautājumiem raisījās lielākie strīdi.

Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā, 4. maijā, vakara noslēgumā 21:10 Latvijas Televīzijā pirmizrādīs vēsturisko drāmu Mana brīvība (2023; režisore Ilze Kunga-Melgaile). Filma balstīta uz vēsturiskiem notikumiem, vēstot par pagājušā gadsimta 80. gadu beigām Latvijā, kad gaisā jaušamas pārmaiņu vēsmas. Galvenās varones prototips ir viena no Atmodas laika spožākajām zvaigznēm – žurnāliste un politiķe Ita Kozakeviča, filmā Alīcija. Brīvdomīgā, sabiedriski aktīvā un harismātiskā poļu izcelsmes trīsdesmitgadniece Alīcija, tikko laimīgi apprecējusies ar Ilgvaru, divdesmit gadus vecāku, konservatīvu matemātikas profesoru. Ignorējot vīra bažas, Alīcija, tuvu draugu un līdzgaitnieku mudināta, aktīvi iesaistās Tautas frontes darbībā un kandidē uz Augstākās Padomes deputāta amatu. Taču sasniegumi nes līdzi arī sarežģījumus – Alīcija saņem anonīmu vēstuli un nonāk skarbas izvēles priekšā, kam uzticēties.
Lomās – aktieri Ērika Eglija-Grāvele, Darius Meškauskas, Gints Grāvelis, Egons Dombrovskis, Ilze Ķuzule-Skrastiņa u. c. Par Alīcijas lomu aktrise Ērika Eglija-Grāvele saņēma Lielā Kristapa 2023 balvu nominācijā Labākā aktrise, Darius Meškauskas – balvu nominācijā Labākais aktieris otrā plāna lomā.

Iepriecinot jaunākos televīzijas skatītājus, 6. maijā 18:50 pirmizrādi Latvijas Televīzijā piedzīvos animācijas filma Sirds likums (2023; režisore Roze Stiebra), kas saņēmusi Lielā Kristapa 2023 balvu trīs nominācijās – Labākā animācijas filma, Labākais animācijas režisors, Labākais animācijas mākslinieks (Aleksejs Naumovs). Animācija stāsta par kādu tālu karaļvalsti, kurā dzīvo Karalis un Princese. Dzīve tajā rit rāmi un paredzami, pavalstnieki gatavojas karaļmeitas kāzām, bet kādā naktī Princese pils dārzā sastop Svešinieku, kurš viņu apvelta ar neparastu dāvanu – no šī brīža viss sagriežas kājām gaisā. Krāšņajā pasakā par drosmi un mīlestību Princese aizbēg no mājām, viņas līgavaini Princi un draugu Kaķi gaida izaicinoši piedzīvojumi, guvernante Gaigala mēģina vest pie prāta satraukto Karali, un visiem jāuzmanās no varaskārajiem Vilkiem.
Filmas radošo komandu veido komponists Valts Pūce, scenārija autori Matīss Gricmanis un Roze Stiebra, mākslinieks Aleksejs Naumovs, skaņu režisors Matīss Krišjānis, producenti Roberts Vinovskis un Dominiks Jarmakovičs. Lomas ierunājuši aktieri: Telma Auziņa, Jānis Ēriks Grūtups, Ritvars Logins, Gerds Lapoška, Marta Lovisa Jančevska, Toms Harjo un citi.