25. februārī plkst. 17.30 k/t Rīga lekciju cikla Tas, ko Tu nedrīksti nezināt II ietvaros Normunda Naumaņa lekcija Giljermo del Toro  Meksikas mistiķis Holivudā.Pēc lekcijas filma Pāna labirints.
Meksikāņu režisors Giljermo del Toro ir viens no ekstravagantākajiem autoriem pēdējo gadu Holivudas kino. Kļuvis pazīstams ar tādām šausmu filmām kā Hronoss (Chronos, 1993) un Asmens-II (Blade II, 2002), režisors turpina uzticīgi kalpot bērnībā noslēgtajai draudzībai ar dažādām pārdabiskām būtnēm un briesmoņiem. Šobrīd viņš strādā pie Dž. R. R. Tolkīna bērnu grāmatas Hobits ekranizācijas, bet filmu Pāna labirints pats dēvē par nosacītu Roršaha testu, kas parāda, vai skatītājs nav pazaudējis spēju ticēt pārdabiskajam.

PĀNA LABIRINTS / PAN’S LABYRINTH
Spānija / ASV / Meksika, 2006, 119 min.
Krāšņa pasaka pieaugušajiem, kur reālās un iztēles pasaules šausmas savijas neparastā, apburošā stāstā.
Pēckara gados Spānijā meitene vārdā Ofēlija kopā ar māti pārceļas uz dzīvi patēva kapteiņa Vidala mājā tumša un baisa meža vidū – pamestās dzirnavās, ko kapteinis pārvērtis par kara štābu. Ofēlija kliedē vientulību un bēdas, pastaigādamās pie dzirnavām esošajā dārzā, kas drīzāk līdzinās labirintam. Reiz lidojošas būtnes pavadīta, Ofēlija iziet cauri labirintam un nokļūst Pāna valstībā, ko apdzīvo fantastiskas būtnes. Atklājas, ka meitene varētu būs šīs dīvainās un reizē brīnumainās valstības princese, taču lai to pierādītu, Ofēlijai jāizpilda trīs pārbaudījumi, viens par otru grūtāki un baisāki…
2007. gadā filma saņēma trīs ASV Kinoakadēmijas balvas „Oskars” – par labāko māksliniecisko noformējumu, labāko operatora darbu un labāko grimu.
 
Skarbais meksikāņu mistiķis-rotaļnieks, kurš ar popkultūrā lietojamām, tādēļ masveidā atpazīstamām vizuālām zīmēm un, nebaidoties riskēt ar savās filmās trekni izmantotās datorgrafikas „mākslīguma” intensitāti, pieradina rietumu skatītāju/kino patērētāju pie Latīņamerikas specifiskajā katoliskajā tradīcijā (ar tradicionālo Nāves kā prieka kultu) balstīta kino kā refleksijas par labo-ļauno, dzīvības-nāves tēmu līdzsvaru, kurā nekāds šo iznīcinošo pretspēku balanss un politkorekta vienošanās par likumu ievērošanu nav iespējama. Viņa Hronoss, Sātana mugurkauls, Pāna labirints, pat abas „nenopietnās” Holivudas pasūtījuma filmas-komiksi par Ellespuiku ir misticisma pilni šausmu stāsti lieliem bērniem, kuros vispirms jau fascinē vizuālo fantāziju orģijas, novēršot uzmanību no biedējošā satura – un tas allaž ir: Memento mori!
Normunds Naumanis
 
Projektu veido biedrība „Ekrāns”, Rīgas Kino muzejs un Nacionālais Kino centrs, sadrabībā ar kompāniju ACME un kinoteātri Rīga.
Projektu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Biļetes cena: 2.50 Ls
Informācijai:
Rīgas Kinomuzejs
Tel: 67358873
kinomuzejs@nfc.gov.lv