Nacionālā Kino centra projekta „Rīgas Kino” ietvaros tiešsaistē pieejama animācijas filmu veidošanas programma, ar kuras palīdzību ikviens var izveidot savu animācijas filmu, gan lejupielādējot paša izvēlētus, gan izmantojot jau gatavus skaņas un attēlu failus.

Animācijas veidošanas programma pieejama vietnē: http://animation.filmxonline.dkun Latvijā tā nonākusi līdz ar interaktīvo filmu studiju skolēniem FILM Y, kas klātienē Rīgas Skolēnu pilī mēneša laikā uzņēma vairāk nekā 1100 bērnus un jauniešus.

No Dānijas atvestajā filmu studijā skolēniem bija iespēja, izmantojot esošos video fonus un mūzijas un skaņas datu bāzi, veidot savas filmas. To apmeklēja skolēni no 1. līdz 12. klasei, gan no Rīgas, gan reģioniem, tai skaitā Jelgavas, Smiltenes, Ķekavas, Saulkrastiem, Babītes u.c. vietām. Filmu studiju vadīja RISEBA audiovizualās mākslas studenti Artūrs Grugulis un Daniēls Portnajs.

 „Laikā, kad audiovizuālais medijs jeb video dominē, auditorijas izglītošana šajā jomā ir ļoti aktuāla un nepieciešama – jau no agra vecuma ir nepieciešamas zināšanas gan par to, kā uztvert audiovizuālus vēstījumus un filmas, gan par to, kā pašam tos izveidot un lietot,” stāsta projekta vadītāja Marta Bite, atzinīgi novērtējot iespēju Latvijas jauniešus kaut uz mēnesi iepazīstināt ar Dānijas filmu institūta izveidoto interaktīvo studiju. FILM Y ir bijusi Briselē, Londonā un citur, savukārt Latvijā pirmo reizi izbraukumā darbojās arī animācijas studija, kuru Rīgā vadīja animatori Kristīna Ratniece un Ivars Šmits. Kaut arī filmu studijas noslogojuma dēļ to nepaguva apmeklēt visi interesenti, tomēr animācijas programma tiešsaistē joprojām ir pieejama ikvienam.

Sadarbībā ar Dānijas Filmu institūtu un Dānijas Kultūras institūtu Rīgā filmu studija skolēniem FILM Y ir Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas notikums projekta “Rīgas kino” ietvaros, ko īsteno Nacionālais kino centrs.
 
Foto: Valts Palmbahs