Dokumentālais kino Festivāls Filma top
Kadrs no projekta

Jau ceturto gadu Triestes starptautiskajā filmu festivālā Itālijā pasniegta balva Baltijas valstu un Itālijas kinematogrāfistu sadarbībā topošiem filmu projektiem. Šogad ar starptautiskās komisijas lēmumu apbalvoti divi projekti, un viens no tiem, dokumentālā filma „Alamut by Laibach”, top kā Latvijas studijas VFS Films un režisora Uģa Oltes sadarbība ar Itālijas un Slovēnijas kolēģiem.

Balva, kuras mērķis ir veicināt kopīgu Itālijas un Baltijas valstu filmu ražošanu, tika izveidota 2018. gadā, sadarbojoties Itālijas, Igaunijas, Latvijas un Lietuvas kino institūcijām. Ar šo balvu (30 000 EUR diviem projektiem) tiek finansēta Itālijas un Baltijas valstu kopražojuma pilnmetrāžas spēlfilmu, pilnmetrāžas animācijas un pilnmetrāžas dokumentālo filmu attīstīšana (plānotais filmas garums – vismaz 52 minūtes), balva stimulē Itālijas un Baltijas valstu sadarbību, mudinot šo valstu filmu nozares pārstāvjus veidot kopīgus projektus. Finansējumu balvām pēc kopīgi noslēgtas vienošanās piešķir Itālijas Kultūras ministrija (Direzione Generale Cinema), Igaunijas Filmu institūts, Nacionālais Kino centrs un Lietuvas Kino centrs.

Šajā gadā ekspertu komisijas vērtējumam tika iesniegti 10 projekti – trīs kopražojumi, kuros mažoritārais kopproducents ir Itālija, un septiņi projekti, kuros mažoritārais kopproducents ir viena no Baltijas valstīm (divi projekti no Lietuvas, divi no Igaunijas, trīs no Latvijas). Naudas balvas, katru 15 000 EUR apmērā, saņem divi projekti – Latvijas, Itālijas un Slovēnijas kopražojums Alamut by Laibach (režisori Uģis Olte un Sašo Podgoršeks) un Igaunijas / Lietuvas kopražojums I Am a Bird Now (režisors Marko Rāts).

Projekts Alamut by Laibach ir pilnmetrāžas dokumentālā filma, kas sekos slovēņu industriālās pop-roka grupas Laibach koncerta organizēšanai Teherānā (Irāna), kur iecerēts unikāls mākslas projekts, sadarbojoties ar Irānas māksliniekiem, komponistiem un simfonisko orķestri. Filma pētīs dialektiski vēsturiskās attiecības starp Austrumiem un Rietumiem, uzsverot ne tikai daudzveidību, bet arī to, kas patiesībā ir kopīgs abām šķietami attālajām kultūrām un sabiedrībām; filmas nosaukumā ietverta atsauce uz 20. gadsimta Eiropā ļoti populāro Vladimira Bartola grāmatu Alamuta (1938). Filmas radošajā komandā strādā producents Uldis Cekulis, režisors Uģis Olte un operators Valdis Celmiņš, ar slovēņu grupu Laibach viņi jau sadarbojušies, veidojot dokumentālo filmu Atbrīvošanas diena / Liberation Day (2016).

Itālijas un Baltijas kopražojumu balva tika pasniegta Triestes starptautiskajā kinofestivālā When East Meets West, kurā apbalvoti arī citu konkursa programmu uzvarētāji; pilns balvu un laureātu saraksts – ŠEIT.