Triestē piešķirtas divas balvas Itālijas-Baltijas kopražojumu attīstīšanai

Itālijā, Triestes starptautiskajā kinofestivālā, piešķirtas balvas diviem Baltijas valstu un Itālijas kinematogrāfistu sadarbībā izstrādātiem filmu projektiem. Vienā no tiem, itāļu režisoru dokumentālajā filmā „Aklā šahta / Blind Pit” kā kopražojuma partneris darbojas Latvijas producente Ieva Ūbele.

Triestes festivāla  kopražojumu forumā When East Meets West jau trešo gadu tiek pasniegta Baltijas valstu un Itālijas kopīgi nodrošināta balva kopražojumu projektiem attīstīšanas stadijā, un šogad ar starptautiskās ekspertu komisijas lēmumu to saņem divi projekti. Viena naudas balva 15 000 EUR apmērā piešķirta krimināldrāmai Mafijas hronika, ko veido lietuviešu režisors  Tomass Vengris (kopražojuma partneri – Socialinės atsakomybės projektai (Lietuva), Rosemont (Itālija) un Allfilm (Igaunija)). Spēlfilma Mafijas hronika ir uz dokumentāliem faktiem balstīts stāsts, kurā atraitnes Violetas acīm tiek atklātas noziedzīgās pasaules aizkulises. Otra balva 15 000 EUR apmērā piešķirta Itālijas un Latvijas kopražojumam, topošajai dokumentālajai filmai Blind Pit / Aklā šahta (režisori Džordžo Bjanki un Federiko Skiavi, kopražojuma partneri Nacne Sas (Itālija) un Baltic Balkan Productions (Latvija), producente Ieva Ūbele.

Balva, kuras mērķis ir veicināt kopīgu Itālijas un Baltijas valstu filmu ražošanu, tika izveidota 2018. gadā, sadarbojoties Itālijas, Igaunijas, Latvijas un Lietuvas kino institūcijām. Balvu veido 30 000 eiro, no kuriem 15 000 eiro piešķir Itālijas Kultūras ministrijas Kino ģenerāldirektorāts (Direzione Generale Cinema), bet Igaunijas Filmu institūts, Nacionālais Kino centrs un Lietuvas Kino centrs kopējā fondā iegulda katrs 5000 EUR. Itālijas un Baltijas valstu kopražojumu attīstīšanas balvas mērķis ir intensificēt Itālijas un Baltijas valstu sadarbību, stimulējot šo valstu filmu nozares pārstāvjus veidot kopīgus projektus, kas paredzēti izrādīšanai kinoteātros. Ar šo balvu tiek finansēta Itālijas un Baltijas valstu kopražojuma pilnmetrāžas spēlfilmu, pilnmetrāžas animācijas un pilnmetrāžas dokumentālo filmu attīstīšana (plānotais filmas garums – vismaz 52 minūtes). Šogad balvai tika iesniegti kopumā 12 pieteikumi, to skaitā pieci no Lietuvas un viens projekts no Latvijas. Projektus vērtēja starptautiska žūrija, kurā strādāja pārstāvji no Itālijas, Igaunijas, Latvijas un Lietuvas nacionālajām kino institūcijām – Mariella Trokoli un Kiara Fortuna no Direzione Generale Cinema, Laura Salerno no Itālijas Kultūras ministrijas, Dita Rietuma (Nacionālais kino centrs), Edīte Sepa (Igaunijas Filmu institūts), Laimonas Ubavičius un Irma Šimanskīte (Lietuvas Kino centrs). Komisijas mērķis bija izvēlēties labākos projektus, novērtējot filmas tēmu, stāstu, mākslinieciskās vēlmes un oriģinalitāti, arī stāsta saistību ar Itāliju vai Baltijas valstīm, scenārista vai režisora ​​redzējumu, radošās komandas pieredzi, filmu veidošanas un izplatīšanas iespējas.

Konkursā atbalstīto Latvijas un Itālijas kopražojumu Blind Pit / Aklā šahta veido itāļu režisors Federiko Skiavi un fotožurnālists Džordžo Bjanki, filmas projekts 2020. gada rudenī jau tika atlasīts Baltijas jūras dokumentālo filmu forumam. Filma ir stāsts par Donbasa ogļraci Sašu, kurš dzīvo ogļraču pilsētiņā Torezā un 11 gadu vecumā zaudējis redzi. Donbasā karš iznīcinājis ne tikai ēkas un cilvēku dzīves, bet arī reiz turīgā reģiona ekonomiku, un šobrīd tur lauku iedzīvotājiem ir tikai divas iespējas – iestāties armijā vai strādāt kādā no nelegālajām ogļraktuvēm. Neredzīgais Saša pirms kara strādāja fermā netālu no frontes līnijas, taču bombardēšanas un ekonomiskās krīzes rezultātā ferma likvidēta, un tā Saša kļuva par ogļraci. Pirms trim gadiem Saša apprecējās ar fermas strādnieci Žeņu, viņiem piedzima meitiņa Aņa, un Sašas dzīvē parādījās jauns sapnis – atgūt redzi, lai ieraudzītu savu mīļoto sievieti un meitiņu. Pateicoties sievas uzņēmībai un dažu cilvēku atbalstam, Sašam izdevās iegūt līdzekļus analīzēm, kas apstiprināja, ka viņam ir iespējas atgūt redzi.

Filmas autori,  itāļu režisori Federiko Skjavi (Federico Schiavi) un Džordžio Bjanki (Giorgio Bianchi) sekos Sašas gaitām ceļā uz redzes atgūšanu, parādot, kā mainīsies viņa dzīve, attiecības ar ģimenes locekļiem un kāds būs viņa skatījums uz zemi, kuru viņš nav redzējis 22 gadus. Filma šobrīd ir attīstības fāzē, producējošā kompānija Nacne Sas (Itālija) un kopražojuma partneris Baltic Balkan Productions (Latvija) strādā pie finansējuma piesaistes filmai, lai 2021. gadā uzsāktu filmēšanu.

Viens no filmas autoriem, fotožurnālists un dokumentālā kino operators Džordžo Bjanki, savā mājaslapā ievietojis plašu fotogaleriju no filmas izpētes procesa, tā ar virsrakstu Blind Pit – The Story of Sasha apskatāma ŠEIT.