Eiropas Parlamenta LUX Filmu dienās skatītājiem tiks demonstrētas trīs ievērojamas Eiropas filmas, kas  šogad pretendē uz LUX Kino balvu. Filmu bezmaksas seansi notiks Rīgā, kinoteātra „Splendid Palace” Mazajā zālē 22., 23. un 24. oktobrī, seansu sākums 18:30.

Šāgada LUX Filmu dienu izlasē iekļautas un bez maksas tiks izrādītas trīs spēlfilmas –  Vesterns (Vācija / Bulgārija / Austrija), 120 sitieni minūtē (Francija) un Sāmu asinis (Zviedrija / Norvēģija / Dānija). Vietu skaits ir ierobežots, tādēļ interesenti lūgti sūtīt pieteikuma vēstuli uz e-pasta adresi epriga@europarl.europa.eu, norādot filmu, ko vēlas apmeklēt.

LUX Filmu dienās tiek piešķirta arī Skatītāju balva, tāpēc apmeklētāji aicināti nepalaist garām iespēju nobalsot par kādu no trim filmām tīmekļa vietnē www.luxprize.eu! Viens no balsotājiem kļūs par veiksminieku, kuru Eiropas Parlaments nākamgad uzaicinās piedalīties Karlovi Varu Starptautiskajā filmu festivālā, lai paziņotu filmu, kas saņēmusi LUX skatītāju balvu.

LUX Kino balvu 2007. gadā nodibināja un ik gadu piešķir Eiropas Parlaments. Balvai ir divi galvenie mērķi: vērst uzmanību uz Eiropas sabiedrībai aktuāliem jautājumiem un atbalstīt Eiropas valstu kopražojuma filmu izplatīšanu Eiropas Savienībā. Katru gadu trīs filmas ļauj izdzīvot stāstus caur dažādu cilvēku skatījumu, pieredzi, identitāti un citiem svarīgiem aspektiem.

Lielākā daļa filmu, kuru uzņemšanā piedalījušās Eiropas valstis, parasti tiek izrādītas tikai attiecīgajā uzņemšanas valstī un reti izplatītas citur, savukārt Eiropas Parlamenta LUX Kino balva Eiropas Savienības iedzīvotājiem sniedz unikālu iespēju redzēt trīs finālistes ar subtitriem 24 ES oficiālajās valodās – filmas tiek bez maksas izrādītas 28 dalībvalstīs.

Filmas, kas sacenšas par Eiropas Parlamenta LUX Kino balvu, izvēlas kino nozares speciālistu komiteja. Laureāti balsojumā izraudzīsies Eiropas Parlamenta deputāti – to nosauks 2017. gada 14. novembrī, plenārsesijas laikā Strasbūrā. Uzvarējusī filma tiks pielāgota arī cilvēkiem ar redzes un dzirdes traucējumiem, kā arī saņems atbalstu tās starptautiskai popularizēšanai.

2016. gadā Eiropas Parlamenta LUX Kino balvas laureāte – filma Tonijs Erdmanis (Vācijas, Austrijas, Rumānijas kopražojums) – ieguva arī Eiropas Kinoakadēmijas galveno balvu jeb Eiropas kino Oskaru 2016, turklāt tika arī nominēta Amerikas Kinoakadēmijas Oskaram kategorijā Labākā ārzemju filma. Savukārt 2014. gada LUX Kino balvas laureāte, Polijas režisora Pāvela Pavļikovska filma Ida ieguva Eiropas kino Oskaru 2014 un Amerikas kino Oskaru 2015 kā labākā ārzemju filma.

Filmu programma:

Svētdien, 22. oktobrī plkst. 18:30
Vesterns / WESTERN
(režisore Valeska Grizebaha, Vācija, Bulgārija, Austrija, 119 min)
Vācu strādnieku grupa sāk celtniecības darbus robežreģionā starp Bulgāriju un Grieķiju. Tālā zeme un tās elpu aizraujošās ainavas atmodina vīru vēlmi pēc piedzīvojumiem, taču viņi arī tiek konfrontēti ar pašu aizspriedumiem un neuzticēšanos valodas barjeras un kultūru atšķirību dēļ. Šī situācija drīz kļūst par fonu viņu sacensībai par ciemata iedzīvotāju atzinību un labvēlību.

Pirmdien, 23. oktobrī plkst. 18:30
120 sitieni minūtē / 120 BATTEMENTS PAR MINUTE
(režisors Robēns Kampijo, Francija, 144 min)
Parīze, pagājušā gadsimta 90. gadu sākums: jaunu aktīvistu grupa izmisīgi cenšas atrast zāles pret nezināmu nāvējošu slimību. Viņi ielaužas farmācijas laboratorijās, kurās glabājas iespējamās zāles. Viņi dara visu iespējamo ar cerību, ka tas izglābs gan viņu, gan nākamo paaudžu dzīvību. Filma ieguvusi Kannu kinofestivāla apbalvojumus četrās no piecām nominācijām.

Otrdien, 24. oktobrī plkst. 18:30
Sāmu asinis / SAMEBLOD
(režisore Amanda Kernela, Zviedrija, Norvēģija, Dānija, 110 min)
Elle Marja ir 14 gadus veca sāmu ziemeļbriežu audzētāju meita. Sastopoties ar neiecietību un pazemojošām bioloģiskām pārbaudēm internātskolā pagājušā gadsimta 30. gados, viņa sapņo par citādu dzīvi. Lai to īstenotu, viņai ir jākļūst par kādu citu un jāsarauj visas saites ar savu ģimeni un kultūru.

 

Plašāka informācija:
Signe Znotiņa-Znota,
Eiropas Parlamenta preses sekretāre Latvijā
+371 26440185
signe.znotina-znota@europarl.europa.eu