Šonedēļ Šveicē norit 72. Lokarno starptautiskais kinofestivāls – viens no tradīcijām bagātākajiem un nozīmīgākajiem A klases festivāliem Eiropā. Latvijas dalība festivālā fokusēta uz jauno producentu sadarbības platformu “Match Me!”, kam izvēlēti producenti Marta Romanova-Jēkabsone un Kristians Alhimionoks, bet kā Igaunijas pārstāve piedalīsies arī latviešu producente Elīna Ļitvinova.

Lokarno festivāls dibināts 1946. gadā un dēvē sevi par pasaules mēroga autorkino skatuvi, kas devusi iespēju debitēt daudziem pasaulslaveniem režijas meistariem (piemēram, Milošs Formans, Aleksandrs Sokurovs, Džims Džārmušs, Atoms Egojans, Gass van Sants).

Lokarno festivāla ietvaros no 9. līdz 11. augustam jau piekto reizi darbosies jauno producentu sadarbības platforma Match Me!, kas tiek organizēta sadarbībā ar Baltijas valstu kino centriem, Cinema do Brasil, Izraēlas filmu fondu, Instituto Luce Cinecittà – Filmitalia, Meksikas filmu institūtu, Polijas filmu institūtu un SWISS FILMS. Match Me! mērķis ir jaunu, perspektīvu producentu un jaunu filmu kompāniju pieredzes un atpazīstamības veicināšana. Jaunie producenti apmeklēs Lokarno festivāla industrijas sadaļu un īpaši organizētā programmā ar savu darbu iepazīstinās potenciālos līdzproducentus, fondus, filmu izplatītājus un citus nozīmīgus industrijas pārstāvjus. Platformu Match Me! programmas MEDIA ietvaros atbalsta Šveices Kultūras birojs.

Lokarno festivāla pārstāvji dalībai programmā ir izvēlējušies trīs latviešu producentus – Martu Romanovu-Jēkabsoni (Studija Deviņi), Kristianu Alhimionoku (Platforma Filma), kā arī Igaunijā dzīvojošo Elīnu Ļitvinovu (Three Brothers). Marta Romanova-Jēkabsone strādā kopā ar režisori Ināru Kolmani, viņa producējusi Simtgades filmu Bille (2018), kā arī strādā pie I. Kolmanes topošās filmas Mātes piens. Producents Kristians Alhimionoks strādājis pie tādām komerciāli veiksmīgām filmām kā Nameja gredzens (2018) un Svingeri (2016). Savukārt producente Elīna Ļitvinova jau vairākas reizes veiksmīgi sadarbojusies ar uzlecošo igauņu režijas zvaigzni Marti Heldi (Skandināvijas klusums (2019) uc.).

Lokarno festivāls pamazām kļūst par vienu no tradicionālām platformām Latvijas filmu starptautiskajiem pieteikumiem – pērn platformā “Match Me!” piedalījās producenti Kristele Pudane un Matīss Kaža, 2017. gadā visas trīs Baltijas valstis piedalījās Lokarno festivāla iniciatīvā First Look, starptautisko auditoriju iepazīstinot ar topošajām spēlfilmām, un Latviju pārstāvēja Nacionālā Kino centra programmā Latvijas filmas Latvijas simtgadei atbalstīti projekti – režisores Madaras Dišleres Paradīze ’89 (Tasse Film) un režisora Dāvja Sīmaņa Tēvs Nakts (Mistrus Media). Tāpat Lokarno konkursa programmai 2017. gadā tika atlasīta dokumentālā filma Zirdziņ, hallo!, kuras režisore Laila Pakalniņa šajā festivālā svinējusi jau četru savu filmu pasaules pirmizrādes.

Vairāk informācijas: https://www.locarnofestival.ch/pardo/professionals/locarno-pro/Match-Me.html