Kinoforums Un vārds tapa filma šogad ir paplašinājis norises vietu ģeogrāfiju, no 22.aprīļa līdz 24. aprīlim arī Rīgas Kino muzejā piedāvājot filmas gan no Ķīnas, gan Krievijas, gan eksotiskās Urugvajas.

Foruma organizētāja, kinokritiķe Anita Uzulniece uzsver: “Viens no pamatpricipiem, izvēloties kinoforuma Un Vārds tapa filma programmu, ir un paliek šo kinodarbu mākslinieciskā vērtība un tajos ietvertais vēstījums. Kinoforuma mērķis ir iepazīstināt auditoriju ar tādiem kinodarbiem, kas reti nonāk uz kinoteātru ekrāniem, akcentējot tajos ietverto garīgo potenciālu. Tas ir svarīgākais kritērijs, pēc kāda filmas vērtē arī Ekumēniskā žūrija visos pasaules kinofestivālos.” 

No foruma “eksotiskā gala” īpaši gribas izcelt brazīliešu komēdiju Tualete Pāvestam, (ceturdien, 22.aprīlī plkst. 18.30), kas bijusi nominēta Oskara balvai. Filmas darbība notiek mazā Urugvajas ciemā netālu no Brazīlijas robežas, kuram cauri brauks Pāvests Jānis Pāvils II. Viens no vīriem, Beto, izdomā uzbūvēt Pāvestam WC… Filmā fascinē cilvēku sejas un dabas skaistums, bet vēl vairāk – no mainstream tik atšķirīgā kinematogrāfiskā vēstījuma maniere, ritms, montāža, kas ir pilna pārsteigumiem un atklājumiem. Kaut filmas varoņi ir sīki kontrabandisti un Viņa Ekselence nemaz nepagūst izmantot tualeti, no filmas strāvo tāda cilvēkmīlestība un humānisms, ka šķiet – varētu pat pārcelties uz šo nabadzīgo vidi, lai tikai to izjustu.
Mihaila Kalatozišvili filma Mežonīgās āres (piektdien, 23.aprīlī plkst. 18.30)
vēstapar kādu jaunu lauku ārstu, kura dzīves vieta šķiet kā civilizācijas pēdējais bastions, nošķirts no pārējās pasaules. Viņam jāārstē visas dzīvās radības – divkājaini un četrkājaini „lopiņi”, no viņa gaida brīnumus, un viņš tos veic. Tuksnešainā ainava varētu likties Dieva pamesta, taču tās centrā esošais cilvēks apliecina jēgpilnas, humānas un laimīgas eksistences iespējamību, neskatoties ne uz kādiem apstākļiem, pat – konfrontāciju ar nāvi.
Līdzās daudz diskutētām krievu filmām par ticības tēmām (Pāvela Lungina Sala un Cars) tapušas vēl citas – viena no jaunākajām ir Aleksandra Proškina filma Brīnums (sestdien, 24.aprīlī plkst. 12.30). Tā sākas gandrīz kā pasaka vai pat anekdote – uz balli vietējā kultūras namā kādai meitenei nav atnācis draugs. Viņa noņem no sienas Svētā Nikolaja svētbildi, sāk ar to dejot un sastingst…uz 100 dienām. Peripetijas un leģendas ap šo notikumu tad arī ir kinodarba pamatā (scenārija autors – Jurijs Arabovs, Sokurova u.c. kinomeistaru līdzautors), turklāt viss notiek dziļā Krievijas provincē, padomju laikā, 1956. gadā. Vai to var izmeklēt un aprakstīt kaut kā krimināli, medicīniski, žurnālistiski; vai tas patiesi ir brīnums un meitene, vārdā Zoja, ir svētā?
Ķīniešu filma Uzticība mīlestībā (sestdien, 24.aprīlī plkst. 14.30) rosina domāt par ģimeni, attiecībām, atbildības un mīlestības cenu. Ja saslimst mūsu kopīgais bērns, bet mēs, vecāki, jau esam prom, citās attiecībās? Lai bērnu glābtu, mums jālaiž pasaulē vēl viens… 2008. gadā Berlīnes kinofestivālā filmu atzīmēja Ekumēniskā žūrija, un tā saņēma Sudraba Lāci par labāko scenāriju
 
Ieejas cena: Ls 1.50 (ņemot līdzi savu spilvenu, ieeja Ls 1.00), studentiem, pensionāriem Ls 0.50 
 
Programma
Programma (PDF)