Kadrs no filmas Astra
Kadrs no režisores Lienes Laviņas dokumentālās filmas "Astra" (2023)

Godinot Latvijas Republikas proklamēšanas 105. gadadienu, Latvijas Televīzijas (LTV) skatītājiem būs iespēja sekot līdzi svētku tiešraidēm, gaidāmas arī vairākas Latvijas filmu TV pirmizrādes – starp tām “Astra”, “Janvāris”, “Mātes piens”, arī LTV veidota dokumentālā filma par Imantu Ziedoni un Ausmu Kantāni-Ziedoni – “Dzejnieks un Auķis”.

Piektdien, 17. novembrī, 21:30 LTV1 televīzijas pirmizrāde dokumentālajai filmai Astra (2023, režisore Liene Laviņa, scenārija autori Gundars Rēders, Raits Valters). Biogrāfisks stāsts par ievērojamo Latvijas nacionālās pretestības kustības dalībnieku Gunāru Astru – par cilvēku, kurš spēja domāt, runāt un rīkoties atbilstoši savai sirdsbalsij un pasaules redzējumam. Viņa frāze, kas teikta Latvijas PSR tiesas procesa pēdējā vārdā: “Es ticu, ka šis laiks izgaisīs kā ļauns murgs”, kļuva par vadmotīvu un spēka avotu Atmodas laika cīnītājiem. Ko darīt, ja tavas domas un uzskati ir pretrunā ar laikmeta realitāti? Vai cilvēks spēj pastāvēt, nesalūzt? Kādus upurus tas prasa no paša, ģimenes un draugiem?

Sestdien, 18. novembra svētku vakarā 21:10 LTV1 filmas Janvāris (2022, režisors un scenārija autors Viesturs Kairišs) televīzijas pirmizrāde. Filma saņēmusi Nacionālās kino balvas Lielais Kristaps 2022. gada labākās spēlfilmas titulu, guvusi panākumus vairākos starptautiskos kinofestivālos. Darbība norit 1991. gada janvārī, kad Jazis pēc skolas beigšanas nevar izlemt, kā dzīvot tālāk. Draud iesaukšana padomju armijā, veidojas pirmās nopietnās attiecības. 90. gadu sākuma bohēma, paaudzes protests. Latvijā tikmēr turpinās cīņa par valsts neatkarību, padomju milicijas speciālo uzdevumu vienības OMON draud apstādināt baltiešu brīvības cīņu, Rīgā sāk būvēt barikādes. Filmas jaunie varoņi ir tālu no jebkādas  politiskās dzīves, taču apstākļi viņus ierauj notikumu epicentrā un liek izdarīt izvēli. Lomās – Kārlis Arnolds Avots, Alise Danovska, Sandis Runge, Alekss Kazanavičs, Baiba Broka, Artūrs Skrastiņš, Imants Strads, Lauris Dzelzītis, Kaspars Dumburs u. c.

Svētdien, 19. novembrī, 21:05 LTV1 vēsturiskās drāmas Mātes piens (2023, režisore Ināra Kolmane) televīzijas pirmizrāde. Filma veidota pēc rakstnieces Noras Ikstenas romāna Mātes piens motīviem. Jauna, daudzsološa ārste konfliktā ar totalitāro padomju režīmu zaudē visu – karjeru, mīlestību pret dzīvi un pat mātes instinktu, liedzot savam bērnam mātes pienu. Taču pieaugot meita kļūst par viņas vienīgo atbalstu un cenšas palīdzēt gan mātes depresijai, gan pati mācās izdzīvot nomācošajā padomju režīmā. Mātes un meitas dzīvesstāsti norisinās padomju okupētajā Latvijā laikposmā no 1945. līdz 1989. gadam. Lomās – Maija Doveika, Elīna Vaska-Botere, Rūta Kronberga, Indra Briķe, Inga Tropa, Juris Lisners, Elīna Vāne, Ģirts Krūmiņš, Jānis Znotiņš u. c.

Patriotisko brīvdienu svētku noskaņu noslēgs LTV dokumentālās filmas Dzejnieks un Auķis (2023; režisors Guntis Lēmanis, scenārija autore Ilze Strenga) pirmizrāde 20. novembrī 18:25 LTV1. Filma kā trauslā, jutekliskā, filozofiskā dzejā uzburs Dzejnieka (Imanta Ziedoņa) un Auķa (tā aktrisi Ausmu Kantāni-Ziedoni sauca Imants) jaunības laiku, kad poētiskie vārdi vēstulē un pastkartē bija dzīves lādiņš otram cilvēkam. Vēstulēs Dzejnieks raksta par kultūras cilvēkiem, ar kuriem dodas tālajos ceļojumos, savus vērojumus par vietām, kur tā laika parastais cilvēks varēja aizbraukt reti – kaut vai uz Bulgāriju un Poliju, arī uz Sahalīnu. Amizanti ir dzejnieka vērojumi par satiktajiem cilvēkiem svešumā, arī par ballītēm, kafejnīcām, meitenēm. Vēstulēs, gluži kā Imanta Ziedoņa dzejā, ir viņu abu ilgas pēc stipras, ar bērniem piepildītas ģimenes, saprašanās, personību veidošanās, arī lielu talantu pretmeti un pārdomas, cik tuvi viņi ir viens otram arī tad, kad sasniegtas radošās virsotnes. Dzejnieka un Auķa kopīgās dzīves un jaunības pirmajos desmit gados, kad abi viens otram rakstīja vēstules, radās arī Ziedoņa vērtīgie literārie darbi: dzeju krājumi, Epifānijas, Kurzemīte, ceļojumu apraksti u. c. Laikmeta noskaņu filma iegūs no vēl neredzēta foto krājuma, kas atrasts Rakstniecības un mūzikas muzejā, kā arī foto liecībām, ko glabā Imanta Ziedoņa māsa Anita Bumbure. Būtisks ir arī izmantotais Latvijas Televīzijas arhīvu materiāls. Imanta Ziedoņa un Ausmas Kantānes-Ziedones vēstules lasīs aktieri Ilze Ķuzule-Skrastiņa un Kaspars Znotiņš. Savus stāstus par Dzejnieku un Auķi atklās literatūras pētniece, Imanta Ziedoņa Kopoto rakstu sastādītāja Andra Konste, Imanta Ziedoņa māsa Anita Bumbure, ārste un Ausmas Kantānes-Ziedones draudzene Ingrīda Circene, komponists Raimonds Pauls, aktieris Jānis Paukštello.

Svētku tiešraides būs skatāmas LTV1, REplay.lv un LSM.lv, filmu pirmizrādes – LTV1 un REplay.lv.

 

Papildu informācija:
Ginta Martini,
s
atura komunikācijas vadītāja,
VSIA Latvijas Televīzija
28622680 
ginta.martini@ltv.lv

www.ltv.lv