Valiant plakats

Muzejs un pētniecības centrs “Latvieši pasaulē” valsts svētkos dāvina Latvijas skatītājiem iespēju brīvseansos noskatīties jaunu dokumentālo filmu “Valiant! Brauciens uz brīvu Latviju” – lustīgi patriotisku stāstu par trimdas jauniešu demonstrācijām 80. gados. Filmas pirmizrāde notiks Rīgā, kinoteātrī “Splendid Palace”, 18. novembrī, sekos filmas bezmaksas seansi 20. novembrī Rēzeknē, 24. novembrī Jēkabpilī un 25. novembrī Siguldā.

Seansos, kas notiks “zaļajā režīmā”, piedalīsies filmas veidotāji un kāds no filmas varoņiem, bet pirmizrādē, uz kuru ielūgumus varēs izņemt kinoteātra kasēs no 16. novembra, skatītājus sagaidīs arī ļoti īpašs viesis – filmas galvenā varone, automašīna “Valiant”!

Aukstā kara noslēguma fāze 20. gs. 80. gados bija laiks, kad tikai retais amerikānis prata atrast Latvijas vārdu uz pasaules kartes, taču Ziemeļamerikas latviešu jauniešu politiskās demonstrācijas piesaistīja mediju uzmanību Baltijas valstu okupācijas jautājumam. Filma ir stāsts par šo laiku – par trimdas latviešu jauniešu izdomu, trakulīgumu, drosmi un nacionālpatriotisko stāju –, bet filmas centrālais pavediens ir vienas ļoti īpašas automašīnas dzīvesstāsts. Valiant ir Ņūdžersijā, ASV, dzīvojošā latvieša Jura Bļodnieka Chrysler markas automašīna, kuru viņš ar draugiem aprakstīja ar drosmīgiem pretpadomju saukļiem: “Nyet, nyet, Soviet!”, “Go(rbachev) to hell!” u. c. Juris šo automašīnu izmantoja gan ikdienā, braukājot pa savu dzimto štatu un tādējādi pievēršot uzmanību Padomju Savienības nelikumīgajai Baltijas valstu okupācijai, gan arī reizēm kā transportlīdzekli dažādās politiskās demonstrācijās. Pēc Latvijas neatkarības atgūšanas auto tika novietots Jura pagalmā un laika gaitā sarūsēja. Taču tad radās doma to atdzīvināt un sūtīt uz Latviju, dāvinot kā eksponātu muzejam un pētniecības centram Latvieši pasaulē.

Filmā paralēli bagātīgiem arhīvu materiāliem iekļautas intervijas ar Latvijai nozīmīgiem sabiedriskajiem darbiniekiem, atklājot viņu jaunības gaitas, kurās cīņa par Latvijas neatkarības atjaunošanu bija pašsaprotama. Savās atmiņās dalās Latvijas ilggadīgais vēstnieks Pēteris Elferts, mācītājs Māris Ķirsons, politiķe Vita Tērauda, jurists Ivars Slokenbergs, arī pats auto īpašnieks Juris Bļodnieks. Filmā tiek ilustrētas gan formas, gan satura ziņā ļoti daudzveidīgas, izdomas bagātas un pat teatrālas latviešu protesta akcijas, kuras tika organizētas ar mērķi piesaistīt mediju uzmanību: Brīvības kuģa brauciens gar Baltijas valstu jūras robežu, pieķēdēšanās pie padomju vēstniecībām daudzviet pasaulē, asiņošana uz Padomju Savienības karoga un kāju iebetonēšana milzīgos cementa klučos. Filmai īpašu noskaņu piešķir trimdas rokgrupu Akacis (ASV) un Ļembasts (Austrālija) radītā mūzika, kuru 20. gadsimta 80. gados trimdas latvieši bija ļoti iecienījuši.

Filmas producents ir muzejs un pētniecības centrs Latvieši pasaulē, kas darbu pie filmas sāka 2017. gadā, saņemot Jura Bļodnieka nozīmīgo dāvinājumu; automašīna Valiant muzeju sadarbības ietvaros pēc pirmizrādes glabāsies Rīgas Motormuzeja krājuma telpās. Filmas režisore Māra Pelēce un montāžas režisore Dita Gruze ir latvietes, kas dzīvo un strādā ASV, filmas idejas autore un producente Marianna Auliciema ir muzeja Latvieši pasaulē galvenā kuratore.

Filmas klātienes seansiem sekos tiešsaistes pasākums 30. novembrī, kad sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku notiks saruna ar mācītāju Māri Ķirsonu un tā laika aktīvisti Annu Muhku – viņi dalīsies atmiņās par vienu no trimdas laika nozīmīgākajām demonstrācijām, kas notika Eiropas drošības un sadarbības konferences laikā 1980. gadā Madridē, Spānijā. Turklāt, sadarbībā ar Nacionālo Kino centru filma, sākot ar 30. novembri, būs skatāma bez maksas visā Latvijas teritorijā skatītāju iecienītajā portālā www.filmas.lv

Ar ASV vēstniecības Latvijā atbalstu filma tiks izrādīta arī Latvijas skolās nākamā gada pavasarī, bet filmas starptautiskā pirmizrāde notiks 2022. gada vasarā Dziesmu un deju svētku laikā Minesotā, ASV.

Filmas tapšanu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds, VKKF programma KultūrElpa, Amerikas Latviešu apvienības Latviešu Institūts, Amerikas Latviešu apvienības Kultūras Fonds, ASV vēstniecība Rīgā, Latviešu organizāciju apvienība Minesotā, kultūras biedrība TILTS, Daugavas Vanagi Kanādā, Andrejs Vāpe Snr. un 80 individuāli ziedotāji visā pasaulē.

 

 

Informācija:

Laine Kivilande,
muzejs un pētniecības centrs “Latvieši pasaulē”
laine.kivilande@lapamuzejs.lv
26737114