Vesterni kopā ar Elīnu Vasku un Sergeju Musatovu

Jauniešu kultūras portāls “Jest;” sadarbībā ar kinoteātri “Splendid Palace” aicina skolēnus un kino interesentus uz lektoriju cikla “Kino žanri II” noslēguma lekciju par vesterna žanru, kas notiks ceturtdien, 9. martā, plkst. 13.00. Par vesterniem runās aktrise Elīna Vaska un kinoblogeris Sergejs Musatovs, pēc sarunas sekos Džona Maklīna ekscentriskais neo-vesterns “Gausie rietumi / Slow West” (2015).

Šīs sezonas ceturtajā un noslēdzošajā kinolektorijā tiks pētīts viens no maskulīnākajiem un daudzšķautņainākajiem klasiskā kino žanriem, un skatītāji aicināti pāršķirstīt kino vēstures lappuses kopā ar diviem lektoriem – kinoprojekta Spektrs patronu Sergeju Musatovu un Berlīnes Starptautiskā kinofestivāla jauno ekrāna talantu balvas European Shooting Stars laureāti Elīnu Vasku. Lektori apcerēs vesterna rašanās apstākļus Amerikā, kā arī žanram raksturīgās iezīmes un tā vēlāko popularitāti Itālijā, Japānā un Jaunzēlandē.

Ne tikai auļojoši zirgi skrajās prērijās, veikla ložu horeogrāfija, drošsirdīgi vīri ar atriebēju garu ir šim žanram raksturīgais, atzīmē Musatovs un Vaska. “Bieži vien mums ir viedoklis par to, ko esam tikai fragmentāri pieredzējuši, un tas ir attiecināms arī uz vesternu. Daudziem ir priekšstats par to, kas ir vesterns un kādam tam būtu jāizskatās,” uzskata Vaska. Sarunā tiks aplūkota šī žanra attīstība un transformācijas, sākot no vesternu priekšteča Lielā vilcienu aplaupīšana / The Great Train Robbery (1903), turpinot ar žanra popularitāti pagājušā gadsimta 50. gados un aktieri Džonu Veinu kā zīmīgāko tā laika tipāžu, noslēdzot ar neovesterniem brāļu Koenu un Kventina Tarantīno autorībās. “Sergejs runās par šī žanra vīrišķo pusi, bet es savukārt pievērsīšos sieviešu tēliem,” tēmu sadali ieskicē aktrise.

Kinolektoriju cikls Kino žanri II, kas aizsācies pagājušā gada novembrī, četros lektorijos iepazīstina jaunāko auditoriju ar četriem dažādiem kino žanriem, piedāvājot paplašināt zināšanas par kino vēstures un teorijas pamatiem. Kā akcentē Splendid Palace kuratore Daira Āboliņa, kinolektorija mērķis ir iedrošināt iedziļināties kino vēstures labirintos un vilkt paralēles ar mūsdienu kino. “Ļoti jauni lektori, skolnieki un studenti, no kuriem vairākiem tā ir debija lielas auditorijas priekšā, uzrunā savus vienaudžus un apliecina savu aizraušanos ar kino vēsturi,” atzīmē Āboliņa. Ar audiovizuālu prezentāciju un kino fragmentu palīdzību jaunie kino entuziasti un pieredzējuši profesionāļi skaidro, ar kādiem paņēmieniem kino veidotāji gan Latvijā, gan pasaulē uzņēmuši ikoniskus kinodarbus dažādos žanros, un skata, kā šie žanri veidojušies, no kādiem kultūras fenomeniem ietekmējušies un attīstījušies. “Jaunajiem lektoriem līdzās ir kāds no audiovizuālās jomas profesionāļiem, kas šim stāstījumam piešķir mazu akadēmisku akcentu, kā jau tik nopietnai mākslai kā kino pienākas,” formātu iezīmē Āboliņa.

Šajā sezonā iepriekš tika pētīts fantāzijas kino, mūzikli un vēsturiskais kino jeb filmas, kurās rekonstruēti vēsturiski notikumi. Lektoru statusā bija režisors Viesturs Kairišs, žurnālists un pasniedzējs Kārlis Streips, mūzikas apskatnieks un dīdžejs Toms Grēviņš, viņiem pievienojās jaunākās paaudzes kino-interesenti – jaunais režisors Rūdolfs Anže, kino entuziastes Elza Elīza Ilješāne un Paula Anna Koškina.

Lektorijam var pieteikties skolēnu grupas ar skolotājiem vai arī atsevišķi interesenti. Cena par lektorija apmeklējumu (ieskaitot filmas seansu) vienam skolēnam vai skatītājam – 4 EUR, savukārt skolotājam vai klases audzinātājam – bez maksas.
Pieteikt skolēnu grupas aicinām uz e-pasta adresi splendid@riga.lv vai pa telefonu – 67043678.
Pārējiem interesentiem biļetes pieejamas kinoteātra Splendid Palace kasē.

Filma Gausie rietumi tiks rādīta angļu valodā ar subtitriem latviešu un krievu valodā.

Plašāka informācija par lektoriju saturu un ekspertiem pieejama www.jest.lv un www.splendidpalace.lv.

Jauniešu kinolektoriju ciklu Kino žanri II finansiāli atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Informāciju sagatavoja:
Dārta Ceriņa
Jauniešu kinolektoriju cikla pārstāve
Mob. tālr.: 29478275
E-pasts: cerina.darta@gmail.com