Festivāls Spēlfilma
Janvāris Foto Strokins

Viestura Kairiša jaunā, filmu studijā “Mistrus Media” veidotā  spēlfilma “Janvāris” tūlīt pēc pasaules pirmizrādes ieguvusi galveno balvu starptautiskā konkursa skatē Traibekas filmu festivālā (ASV, Ņujorkā). Filmas pirmizrāde Latvijā plānota šāgada nogalē.

Spēlfilma  Janvāris  stāsta  par astoņpadsmit gadus veciem jauniešiem, kuri tiek ierauti 1991. gada janvāra barikāžu notikumos Rīgā. Filmas varoņi ir bezgala tālu no jebkādas politiskās dzīves, taču apstākļi liek nonākt politikas un vēstures krustpunktā. Lai arī filma stāsta par notikumiem pirms 30 gadiem, kritiķi vairākkārt norādījuši uz stāsta aktualitāti; Janvāris pēc pirmizrādes guva plašu atspoguļojumu ASV medijos. Festivāla starptautiskās konkursa programmas žūrijā strādāja aktrise Lūsija Bointona, aktieris un kinorežisors Entonijs Edvardss, kinorežisors Azazels Džeikobss un aktrise Rozanna Ārkete.

Filma Janvāris ir Latvijas, Lietuvas un Polijas kopražojums, ko veido Latvijas studija Mistrus Media (producenti Inese Boka-Grūbe un Gints Grūbe) sadarbībā ar Polijas kompāniju Staron Film (producente Malgožata Starona) un Lietuvas kompāniju ArtBox (producents Kestutis Drazdauskas). No Latvijas puses filmu finansējis Nacionālais Kino centrs un LR Kultūras ministrija, Latvijas Mobilais telefons, projekts atbalstīts Eiropas Padomes kino kopprodukciju fondā Eurimages

Nacionālā Kino centra vadītāja Dita Rietuma: "Filmas Janvāris uzvara Traibekas festivāla starptautiskajā konkursā ir īpašs notikums Latvijas kino pieredzē un arī vēsturē - pirmā tāda mēroga balva Latvijas spēlfilmai, un šis panākums apliecina gan režisora Viestura Kairiša, gan radošās grupas un producējošās studijas Mistrus Media profesionālo briedumu un starptautisko konkurētspēju. Nozīmīgi, ka Janvāris tapis sadarbībā ar Lietuvu un Poliju kā trīs valstu kopražojuma filma. Latvijas un Lietuvas sadarbība filmu jomā pēdējos gados ir bijusi intensīva un pamanāma, Traibekas festivāla balva ir tam būtisks apliecinājums. Jāpiezīmē, ka filmā iesaistīti arī Igaunijā pazīstamie scenāristi Andris Feldmanis un Līvija Ulmane (Livia Ulman), kas apliecina, ka Janvāris ir būtisks Baltijas sadarbības piemērs. Un, kas nav maznozīmīgi, – mākslinieciski spēcīgs stāsts par jauna cilvēka  personības nobriešanu sarežģītā vēsturiskā situācijā. Filmas Janvāris balva Traibekas festivālā būtiski veicinās šīs filmas izplatīšanu gan ASV, gan arī pasaulē.”

Filmas  komandā strādāja režisors Viesturs Kairišs, operators Voiteks Starons, māksliniece Ieva Jurjāne, kostīmu māksliniece Rūta Lečaite, grima māksliniece Ilze Trumpe, komponiste Juste Janulīte, skaņu režisors Jonas Maksvīts. Filmas producenti ir Inese Boka-Grūbe un Gints Grūbe.

“Esam ļoti gandarīti, ka mūsu studijā veidotā filma Janvāris ieguvusi Traibekas festivāla žūrijas balvu starptautiskā konkursa kategorijā un priecājamies, ka Latvijas vēstures stāsts sasniedz pasaules skatītājus. Paldies visai komandai, kopproducentiem un visiem mūsu Mistrus Media kolēģiem par  lielo darbu filmas un tās pasaules pirmizrādes sagatavošanā,” saka filmas producente Inese Boka-Grūbe.

Traibekas kinofestivālam ir īpaša vieta pasaules festivālu vidē – to 2002. gadā dibināja aktieris Roberts de Niro, producente Džeina Rozentāla un filantrops Kregs Hatkofs, lai pēc 2001. gada septembra terorakta atdzīvinātu kultūras dzīvi Ņujorkas prestižajā Traibekas (Tribeca) rajonā Manhetenā. Šajos gados Traibekas kinofestivāls kļuvis par vienu no prominentākajiem pasaulē, tā programmā tiek iekļauti spilgtu, oriģinālu pasaules autoru kinodarbi.

Filmu Janvāris pasaulē izplata Ņujorkā un Londonā bāzētā skandināvu izplatīšanas kompānija The Yellow Affair. Traibekas filmu festivāla ietvaros notika četri filmas seansi, bet vēl līdz 26. jūnijam filma Janvāris pieejama tikai ASV skatītājiem festivāla tiešsaistes platformā Tribeca at Home.