Šogad Lielajā Kristapā balvu par mūža ieguldījumu saņem aktrise Vija Artmane. To atzīmējot, aktrises goda seansā svētdien, 30. septembrī k/t Rīga (1. oktobrī 18:30 un 3. oktobrī plkst. 19:00 k/t Daile) tiks demonstrēta filma Kārkli pelēkie zied.
Filma Kārkli pelēkie zied, uzņemta Rīgas Kinostudijā 1961. gadā, bija Gunāra Pieša debija režijā. Tās scenārija autors Gunārs Priede piedāvāja darbu ekranizēšanai Rīgas Kinostudijā ar nosacījumu, ka filmu veidos bijušie Valsts Kinematogrāfijas institūta studenti Piesis, operators Miks Zvirbulis, mākslinieki Gunārs Balodis un Uldis Pauzers. Ar filmu saistījās lielas cerības, jo Piesim bija veidojis ļoti interesantus kursadarbus. Savukārt operatoram Mikam Zvirbulim šis bija pirmais pilnmetrāžas kino. Taču filma kļuva par vienu no latviešu kino lielākajām traģēdijām, jo to negatīvi novērtēja kino kritika un laikabiedri, Gunārs Piesis uz desmit gadiem pameta darbu aktierkino, savu talantu apliecinot dokumentālā kino žanrā. Tikai ar gadiem aizvien vairāk tika atzīts, ka kino kritiķi, šo filmu aprakstot, toreiz kļūdījās.
 
Filma stāsta par aktiera un publikas/ pielūdzēju attiecībām. Aktieris Mežmalis (Eduards Pāvuls) saņem sajūsminātu vēstuli no skolnieces Intas, bet viņa kolēģu uzrakstītā atbildes vēstule meitenei izraisa peripetiju virkni. Vija Artmane atveido Mežmaļa sievu Veltu, kura iedomājas, ka viņas vīram ir romāns.
 
Piemēroti aktrises Goda seansam, filma Kārkli pelēkie zied apspēlē jautājumu par aktiera-zvaigznes tēlu kā konstrukciju skatītāju apziņā un reālo cilvēku aiz tā.
 
Vija Artmane filmu Kārkli pelēkie zied uzskata par laikmeta zīmi, kura toreiz tika nepelnīti nopelta, tāpēc aicinām pārvērtēt šo pirms 46 gadiem uzņemto filmu un noliegt toreizējos negatīvos vērtējumus, jo filma uzrunā ne vien kā laikmeta dokuments, bet iespaido tās mākslinieciskie risinājumi.
 
Kārkli pelēkie zied
1961
 
Režija: Gunārs Piesis, scen;arijs: Gunārs Priede, Operators: Miks Zvirbulis, mākslinieki: Gunārs Balodis, Uldis Pauzers, komponists: Romualds Grīnblats.
 
Lomās: Eduards Pāvuls – Mežmalis, Vija Artmane – Velta Mežmale, Alma Ābele – Velduma, M. Segliņa – Inta, Lilija Freimane – Intas māte, Alfreds Jaunušans – teātra direktors, Vera Singajevska – sekretāre, Karps Klētnieks – režisors, Kārlis Sebris – autors