Grāmatu un kultūrpreču mājā “NicePlace Mansards” turpinās literāro kino vakaru sērija ceturtdienās, un 12. maijā, rakstnieka Viļa Lāča dzimšanas dienā – filma “Mājup ar uzvaru” pēc Viļa Lāča lugas un vēsturnieces Vitas Zelčes ievadvārdi.

majup ar uzvaru_plakats mazaks

Šopavasar “NicePlace Mansards” pārlūko Latvijas kinovēstures lappuses, tiekoties literāri ievirzītos kino vakaros. No 28. aprīļa līdz jūnija beigām interesenti tiek aicināti uz deviņiem kino seansiem, kurus ievadīs lekcijas un sarunas ar literātiem, kinematogrāfistiem un vēsturniekiem. Ceturtdien, 12. maijā plkst. 19.00 notiek šīs sērijas otrais kino vakars “Vilis Lācis un kino”, kurā demonstrēs filmu “Mājup ar uzvaru” (1947, režisors Aleksandrs Ivanovs). Filmas literārais pirmavots ir Viļa Lāča luga “Uzvara” (1945). Seansa sākumā apmeklētājiem būs iespēja noklausīties LU Sociālo zinātņu profesores Dr. hist. Vitas Zelčes ievadvārdus.

Filma “Mājup ar uzvaru” ir pirmā pēc Otrā pasaules kara tapusī spēlfilma, kuras uzņemšanā bija iesaistīti latviešu kinematogrāfisti un filmēti vietējie aktieri. Šī filma ir spilgts staļinisma perioda padomju ideoloģijas un kinovalodas paraugs, tomēr tai ir arī paliekoša loma Latvijas kultūras vēsturē. Šajā filmā iemūžināta vesela Latvijas teātru zvaigžņu plejāde. Galvenajā lomā – 20. gadsimta 40. gadu populārākais varoņlomu tēlotājs un sieviešu elks, Dailes teātra aktieris Arturs Dimiters, savukārt viņa mīļotās sievietes loma uzticēta Drāmas (Nacionālā) teātra jaunajai dīvai Velta Līnei. Mātes lomā – Ludmila Špīlberga, Nacionālā teātra izcilā raksturlomu tēlotāja. Filmas “Mājup ar uzvaru” aktieru sarakstā ir arī latviešu teātra leģendārās personības – Jānis Osis, Žanis Katlaps, Edgars Zīle, Luijs Šmits, Kārlis Sebris, Arturs Filipsons un citi. Nelielā lomiņā kā vecenīte ar zaru nastu skatāma leģendārā Berta Rūmniece, kura uz Rīgas Latviešu teātra skatuves pirmo reizi kāpa 1883. gadā un savā ilgajā aktrises mūžā nospēlējusi simtiem lomu sava laika izcilākajos latviešu teātros. Arī filmas veidotāju komandā ir leģendāras personības, piemēram, Sergeja Eizenšteina filmu operators, bijušais liepājnieks Eduards Tisē, kombinēto uzņēmumu mākslinieks Viktors Šildknehts, komponists Anatols Liepiņš, otrie režisori Pāvels Armands un Leonīds Leimanis. Visu šo cilvēku darbs filmai “Mājup ar uzvaru” piešķir paliekošu māksliniecisko kvalitāti. Tai piemīt Viļa Lāča literārajiem darbiem raksturīgais spraigais sižets, kas vēsta par Otro pasaules karu, par cilvēku varonību tajā un neparastiem likteņiem. Filmas uzdevums – plašai skatītāju auditorijai piedāvāt Latvijas vēstures padomju versiju un vēstīt, ka tās iedzīvotāju simpātijas pieder padomju režīmam. Profesore Vita Zelče atzīst, ka šobrīd filmas “Mājup ar uzvaru” skatīšanās ir arī lielisks padomju ideoloģijas, padomju simbolu un sociālistiskā reālisma izzināšanas veids. Tā rosina arī vērtēt Latvijas radošo cilvēku darba iespējas un rezultātus staļinisma periodā, tostarp kolaboracionismu ar okupācijas režīmu.

Grāmatu mājas “NicePlace Mansards” filmu programma sastādīta, pievēršot uzmanību rakstnieku, grāmatnieku un grāmatu pirmpublicējumu jubilejām, kā arī pēdējā laikā nepelnīti nepamanītām vai aizmirstām latviešu filmām, to skaitā bērniem domātajiem darbiem.

Vēl maija programmā:

19. maijā
“Pie jūras dzīve mana…”
Kapteinis Nulle (1964)
Literārais pirmavots: Egona Līva stāsts Kapteinis Nulle
Tikšanās ar kinooperatoru Miku Zvirbuli

26. maijā
“Slavenie Kolumba mazdēli
Līdz rudenim vēl tālu (1964)
Literārais pirmavots: Zigmunda Skujiņa romāns Kolumba mazdēli
Literatūrzinātnieka Jāņa Ogas ievadvārdi

Kino vakarus atbalsta Rīgas domes Kultūras pārvalde, tie norisināsies Grāmatu un kultūras preču mājā “NicePlace Mansards” Kr. Barona ielā 21a (pagalmā), Rīgā. Ieeja seansos bez maksas.

Papildu informācija:
Eva Dvarišķe
25156875
mansards@niceplace.lv