Vitālija Manska filmai “Gorbačovs. Paradīze” pasaules pirmizrāde IDFA

Starptautiskais Amsterdamas dokumentālo filmu festivāls (IDFA) izziņojis pilnmetrāžas filmu konkursā iekļautās filmas. Starp tām ir arī Vitālija Manska jaunākā filma “Gorbačovs. Paradīze”, kas producēta Latvijas studijā „Vertov” un Latvijas pirmizrādi piedzīvos pēc mēneša, festivālā „ArtDocFest”.

Filma Gorbačovs. Paradīze stāsta par vīru, kura izraisītās pārmaiņas mainīja pasauli. Viņš bija atklātības (Glasnostj) un pārbūves (Perestroika) arhitekts, viņš nojauca Berlīnes mūri. Taču viņš arī noklusēja Černobiļas avāriju, viņš apspieda Tbilisi un Baku protestētājus. Padomju impērija sabruka viņa valdīšanas laikā, un paša tauta viņu tagad par to nosoda. Ar pagātnes notikumu nastu plecos vientuļais vīrs savas dienas pavada kādā tukšā Maskavas priekšpilsētas namā.

Režisors Vitālijs Manskis par savu filmu saka: “Mihailam Gorbačovam būs pieminekļi visā pasaulē. Kaut kur jau ļoti drīz, kaut kur – piemēram, Krievijā – paies daudz gadu, pirms radīsies apjausma par to, ko paveicis šis cilvēks vēsturei. Bet es gribēju, lai aiz bronzas vai marmora vēsuma būtu ieraugāms cilvēks, kurš viens pats izlēma padarīt pasauli labāku. Tieši ar šo motivāciju mēs ilgi pierunājām no dzīves nogurušo 90 gadus veco sirmgalvi ielaist mūs viņa vientulības un brīvības laimes pasaulē.”

Amsterdamas dokumentālo filmu festivāls šogad notiek no 16. novembra līdz 6. decembrim, visas IDFA konkursā iekļautās pilnmetrāžas dokumentālās filmas ŠEIT.

Latvijas skatītājiem iespēja noskatīties filmu būs jau pēc mēneša – pirmajā Starptautiskajā dokumentālo filmu festivālā Artdocfest / Riga (26.11.-1.12.), kurā Gorbačovs. Paradīze būs festivāla noslēguma filma.

Filma Gorbačovs. Paradīze ir studiju Vertov (Latvija) un HypermarketFilms (Čehija) kopražojums. Filmas radošajā komandā Latvijas pusi pārstāv skaņu režisors Anrijs Krenbergs, komponists Kārlis Auzāns, montāžas režisors Jevgēņijs Ribalko, arī režisors Vitālijs Manskis un producente Natālija Manska. Filma tapusi sadarbībā ar Čehijas televīziju un TV kanāliem Arte un Настоящее время. Finansiāli filmas veidošanu atbalstījuši Nacionālais kino centrs un Čehijas Filmu fonds.