Vizmas Belševicas zīmē – “Tās dullās Paulīnes dēļ”

Ceturtdien, 9. jūnijā plkst. 19.00 Grāmatu un kultūrpreču mājā “NicePlace Mansards” notiks Literāro kino vakaru sērijas piektais pasākums “Vizmas Belševicas zīmē”. Tiks demonstrēta īsfilma “Tās dullās Paulīnes dēļ” (1979), kuras literārais pirmavots ir Vizmas Belševicas tāda paša nosaukuma stāsts. Ar skatītājiem tiksies un ar īsfilmas tapšanu iepazīstinās tās režisore Vija Beinerte.

Lilita Bērziņa filmā "Tās dullās Paulīnes dēļ"

Filmas sižeta līnija vēsta par divām māsām mūža otrajā pusē – Paulīni un Līzbeti, kuras tā arī nav apprecētas. Paulīne nospriež, ka vismaz bērēm jābūt lepnām. Māsas sāk pelnīt naudu, lasot sēnes un ogas, sapērk dārgus audumus kleitām un smalkas parūkas, līdz Paulīnei kļūst žēl, ka pati to skaistumu neredzēs. Viņa nolemj sarīkot bēru ģenerālmēģinājumu, sarunājot fotogrāfu, lai to iemūžina. Zārkā Paulīne iesnaužas un pamostas brīdī, kad fotogrāfs apjūsmo skaisto nelaiķi…

Režisore Vija Beinerte, scenārija autors Alvis Lapiņš, operators Miks Zvirbulis, mākslinieks Uldis Pauzers, mūzikas autors Ivars Vīgners. Lomās – Lilita Bērziņa (Paulīne) un Lidija Freimane (Līzbete), Ēvalds Valters (fotogrāfs), Svetlana Bless, Ārijs Geikins (kaimiņi Maiga un Fredis), Vilis Ķimelis, Rūdolfs Plēpis, Eduards Plataiskalns, Uldis Vazdiks, Dzintra Mendziņa.

Režisore Vija Beinerte (1954) Latvijas kinovēsturē visspilgtāk paliks ar savu Maskavas kinoinstitūta diplomdarbu – īsfilmu Tās dullās Paulīnes dēļ (1979). Pēc VVKI absolvēšanas viņa vēl uzņēmusi divas spēlfilmas – Aizmirstās lietas (1982) un Apstākļu sakritība (1987), deviņdesmitajos gados strādājusi par menedžeri un tulkotāju ārzemnieku kino projektos Latvijā – austrāliešu Motherland un zviedru Rīgas suņi. Vēlāk viņa bijusi producente vairākām starptautiskām kinoprofesiju meistarklasēm un semināriem, strādājusi Latvijas Kultūras akadēmijā, 2004. gadā pretendējusi uz Latvijas Kinematogrāfijas centra direktora amatu, bet nu jau vairākus gadus aprūpē Latvijas kinolauciņu kā žurnāliste Latvijas Avīzē un žurnālā Mājas Viesis.

Šopavasar “NicePlace Mansards” pārlūko Latvijas kinovēstures lappuses, tiekoties literāri ievirzītos kino vakaros. No 28. aprīļa līdz 16.jūnijam interesenti tiek aicināti uz kino seansiem, kurus ievadīs lekcijas un sarunas ar literātiem, kinematogrāfistiem un vēsturniekiem. Grāmatu un kultūrpreču mājas “NicePlace Mansards” filmu programma sastādīta, pievēršot uzmanību rakstnieku, grāmatnieku un grāmatu pirmpublicējumu jubilejām, kā arī pēdējā laikā nepelnīti nepamanītām vai aizmirstām latviešu filmām, to skaitā bērniem domātajiem darbiem.

Vēl jūnija programmā:

16. jūnijs, plkst. 19:00
Nepārspētā Jāņu filma
“Limuzīns Jāņu nakts krāsā” (1981)
Literārais pirmavots: Māras Svīres stāsts “Limuzīns Jāņu nakts krāsā”
Tikšanās ar režisoru Jāni Streiču

Kino vakarus atbalsta Rīgas domes Kultūras pārvalde, tie norisinās Grāmatu un kultūrpreču mājā “NicePlace Mansards” Kr. Barona ielā 21a, Rīgā.

Ieeja seansos bez maksas

Papildu informācija:
Eva Dvarišķe
25156875
mansards@niceplace.lv