Zinību dienā LTV pirmizrāde Simtgades filmai “Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi”

Zinību dienā, 1. septembrī, televīzijas pirmizrādi piedzīvos Nacionālā Kino centra programmas “Latvijas filmas Latvijas simtgadei” ietvaros tapusī animācijas filma “Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi”. Filma LTV1 būs skatāma latviešu valodā, bet LTV7 – dublēta krieviski. Latvijas Televīzija jaunajā sezonā parūpējusies par plašu saturu bērniem.

 

Režisora Edmunda Jansona animācijas filma, kas īsu brīdi pirms LTV ētera saņēmusi Labākās pilnmetrāžas animācijas balvu Isfahānā, starptautiskā bērnu un jauniešu filmu festivālā (Irāna), veidota pēc bērnu rakstnieces Luīzes Pastores grāmatas Maskačkas stāsts motīviem. Tas ir vasaras piedzīvojumu stāsts visai ģimenei. Jēkabam, zēnam no Rīgas centra, vasara jāpavada pie radiem pilsētas nomalē – Maskačkā. un Jēkabs tajā neredz neko pozitīvu – māsīca Mimmi ir diezgan neciešama, bet onkulim, bijušajam jūrniekam Ērglim, nav laika pievērst uzmanību jaunajai paaudzei. Tomēr pati Maskačka izrādās pavisam neparasta – tur dzīvo runājoši suņi! Māsīca Mimmi atklāj, ka uzņēmējs Imants Rausis plāno pārvērst skaisto Maskačku bezpersoniskā augstceltņu rajonā. Sākas bērnu un runājošo suņu piedzīvojumi, kas galu galā apliecina – ir vērts nesamierināties, jo pat mazs puika un maza meitene var paveikt svarīgas lietas savas pilsētas labā. Filma ir piemērota gan mazajiem skatītājiem, gan lielajiem, kuri nav zaudējuši ticību saviem spēkiem radīt pozitīvas pārmaiņas.

Filmas režisors ir Edmunds Jansons, Latvijas skatītāju mīlestību un starptautisku atzinību guvušajam režisoram, kurš iepriekš radījis gan Lupatiņu seriālu, gan populāro īsfilmu Bize un Neguļa, šī ir pirmā pilnmetrāžas filma. Filmas scenārija autore ir Līga Gaisa, producente – Sabīne Andersone, māksliniece – Elīna Brasliņa, kura Maskačku pārzina kā savu kabatu: viņa ne tikai pati tur dzīvo, bet filmas tapšanas gaitā arī krustu šķērsu izstaigājusi daudzās ieliņas un pagalmus. Tas nav bijis veltīgi – šis noslēpumainais Rīgas rajons uzzīmēts tik trāpīgi, ka filmā iespējams atpazīt gan konkrētus ielu stūrus, gan namus. Tāpēec filmas autori piedāvā pēc filmas noskatīšanās doties uz Maskačku izstaigāt Runājošo suņu maršrutu, jo daudzas filmā redzamās un apspēlētās vietas ir noskatītas dzīvē un atrodamas Maskavas priekšpilsētā.

Filma ir Latvijas un Polijas kopražojums, tā tapusi studijā Atom Art, sadarbojoties ar Polijas studiju Letko. Runājošo suņu vadonim Bosam balsi devis aktieris Andris Keišs, pārējās lomas ierunājuši Eduards Olekts (Jēkabs), Nora Džumā (Mimmi), Kaspars Znotiņš (tētis), Gatis Gāga (Ērglis), Māra Liniņa, Eduards Zilberts, Dāvis Ozols, Baiba Broka, Matīss Budovskis, Rūdolfs Apse, Ģirts Bišs, Edmunds Jansons, Sniedze Prauliņa. Lipīgās Maskačkas himnas autors ir Edgars Šubrovskis.

Filmas Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi televīzijas pirmizrāde – 1. septembrī plkst. 18.55 LTV1, bet krievu valodā dublētā versija būs skatāma tajā pašā dienā LTV7 plkst. 19.00. Septiņas dienas pēc televīzijas ētera filmu abās valodās būs iespējams noskatīties arī sabiedrisko mediju satura atskaņotājā REPLAY.lv, savukārt bērniem draudzīgajā vietnē http://bernistaba.lsm.lv animācijas filma septiņas dienas pēc ētera būs vērojama bez reklāmas pauzēm!

Latvijas Televīzija tuklāt ziņo, ka jaunajā sezonā parūpējusies par plašu saturu mazākajiem skatītājiem; pirms neilga laika tika atjaunota LSM Bērnistabas vietne, kurā mājo arī LTV bērnu saturs. Iemīļotais bērnu raidījums Kas te? Es te! 1. septembrī uzsāks savu 12. sezonu, kurā Kastes iemītniekus gaida cīņa ar trīsgalvainu pūķi, Konstantīna glābšana, ķegļu spēle un daudzi citi piedzīvojumi, arī ierastie Vara eksperimenti, dziedāšana ar Pukšu, Lupes un Konstantīna darbnīca. Tāpat 1. septembrī TV pirmizrādes piedzīvos vairāki animācijas seriāli – plkst. 8:00 poļu Ādžija Bādžija, plkst. 8:40 dāņu Rita un krokodils, bet plkst. 9:30 Francijā veidotā Āpša un lapsas ģimenīte. Savukārt plkst. 11:45 pie LTV1 skatītājiem atgriezīsies Ieva un Emīls Ķiģeļi raidījumā Mēs ar brāli kolosāli!, mazie jūtuberi turpinās iedrošināt, iedvesmot un informēt.

2. septembrī sāksies 6. klašu skolēnu pieteikšanās jaunajai sezonai raidījumā Gudrs, vēl gudrāks; raidījums būs piedzīvojis vizuālas pārmaiņas un tam būs jauns grafiskais noformējums. Savukārt 6. septembrī pie skatītājiem nonāks jauns pašmāju seriāls Vecā dārza noslēpums, ko, iespējams, daļa skatītāju jau būs redzējuši filmas formātā. Četras sērijas piektdienu vakaros plkst. 20:00 izsekos četru draugu piedzīvojumiem, kuri vēlas palīdzēt pensionāram Armandam nosargāt viņa māju.

No 12. septembra LTV1 ēterā jaunā laikā (ceturtdienās plkst. 21:15) atgriezīsies arī aizvadītajā sezonā iepazītais vēstures skolotājs Edgars Bērziņš, raidījuma jaunā sezona koncentrēsies uz notikumiem Neatkarības kara laikā. Oktobrī pavisam mazos skatītājus LTV1 ēterā sveicinās interneta vidē jau atpazīstamā un mīļā Tuta no Tutas lietām.

Jaunajā sezonā LTV bērniem paredzētais saturs veidots tā, lai veicinātu prasmju un radošuma attīstību un palīdzētu mazajiem cilvēkiem orientēties dzīvē un vērtībās. Praktiski visi iepriekš uzskaitīte raidījumi un animācijas filmas, atkarībā no autortiesību ierobežojumiem, būs bez reklāmām pieejami arī LSM Bērnistabā, tādēļ droši var teikt, ka LTV bērnu saturs digitālajā platformā Bērnistaba ļauj drošam saturam sasniegt bērnus drošā vidē.

Informāciju sagatavoja:

Latvijas Televīzija