2Annas plakāts

No 7. līdz 13. aprīlim kinoteātros Kino Bize, K. Suns un kultūras centrā M/Darbnīca norisināsies starptautiskais īsfilmu festivāls 2ANNAS, viens no svarīgākajiem šāda formāta notikumiem Baltijā. Šogad festivāls notiks jau 27. reizi, tā galvenā tēma būs “Ķermenis un miesa”, aplūkojot cilvēka ķermeniskās robežas un maņas. Kopumā festivāla ietvaros šogad tiks izrādītas vairāk nekā 100 īsfilmas no 25 valstīm.

Rīgas Starptautiskais īsfilmu festivāls 2ANNAS savu daudzo pastāvēšanas gadu gaitā atspoguļo ne vien neatkarīgās Latvijas un īsmetrāžas kino vēsturi, bet arī ik gadu filmu režisoriem nodrošina iespēju tikties ar industrijas pārstāvjiem, kļūstot par nozīmīgu notikumu kā vietējā, tā starptautiskā mērogā. Ik gadus festivāla 2ANNAS īsfilmu konkursā tiek iesniegti aptuveni 3000 filmu pieteikumi no 90 valstīm, konkursa skatēs tiek demonstrētas aptuveni 60 filmas.

“Esam patiesi gandarīti, ka ar katru gadu festivāls gūst arvien lielāku atpazīstamību ārvalstu īsfilmu režisoru un audiovizuālās mākslas profesionāļu vidū. Īpaša ir arī ārpuskonkursa programma, kurā ietilpst koncerti, diskusijas, performances, foto izstādes u. c.; šie pasākumi izceļas ar augstu kvalitāti un oriģinalitāti. Jau kopš pirmsākumiem Rīgas Starptautiskā filmu festivāla 2ANNAS uzdevums ir bijis veicināt īsfilmas žanra attīstību kā pilnīgu un neaizvietojamu kinematogrāfa sastāvdaļu, parādot, ka šis saturs var būt gan izklaidējošs un radošs, gan likt aizdomāties par sociālpolitiski aktuāliem jautājumiem un arī kalpot kā ērts kino kultūras produkts mūsdienīgā un dinamiskā vidē,” stāsta festivāla 2ANNAS programmu direktore Laima Graždanoviča.

Festivāla fokusa programmas, filmu skates un konkursu programma tiks demonstrētas kinoteātros Kino Bize un K. Suns, vienlaikus piedāvājot festivāla apmeklētājiem iespēju doties arī ārpus ierastās telpas un satura robežām, ārpuskonkursa programmām izvēloties netipiskas norises vietas, piemēram, RSU Anatomijas muzeju, koncertu kultūrvietu–bāru Aleponija, Latvijas Mākslas akadēmiju, kultūras centru M/Darbnīca u. c.

“Vienlaikus jāpiemin, ka kopš 2020. gada vasaras pievēršamies apzināta un ekoloģiski draudzīga festivāla veidošanas filozofijai. Esam ierobežojuši drukas materiālu apjomu vai vajadzības gadījumā izmantojam ekoloģisku papīru, veicinām starptautisko viesu ierašanos ar sauszemes transportu (ja tas iespējams), veidojam sociāli aktīvas kampaņas, ierobežojam plastmasas patēriņu un rādām piemēru kā zaļākais īsfilmu festivāls Latvijā!” atklāj festivāla dibinātājs un direktors Viesturs Graždanovičs.

“Šāgada fokusa programmās gribam parādīt, cik daudzas un dažādas izpratnes var būt par šķietami tik saprotamu tēmu kā ķermenis un miesa. Cilvēka ķermenis vēsturiski ir bijis refleksijas objekts dažādu filozofisko tradīciju ietvaros, arī vizuālajā mākslā. Šogad festivālā pievērsīsimies fenomenoloģiskās tradīcijas pieejā minētajam ķermenim, kur iedibinātais nošķīrums starp ķermeni un miesu paskaidro un ļauj apvienot gan izpratni par ķermeni kā ārēji novērojamu lietu, gan izpratni par miesu kā subjektīvi pieredzēto ķermeni. Šo nošķīrumu festivāla fokusa tēmā esam izvēlējušies arī tādēļ, lai aicinātu skatītāju meklēt pēc iespējams dažādākus veidus, kā lūkoties pašam uz savu ķermeni. Ļoti svarīgi uzsvērt arī mūsdienās tik ļoti būtiskās politikas un ķermeņa attiecības,” stāsta programmu direktore.

Īpaši atlasītā konkursa programmā skatītāji varēs iepazīt aktuālo pasaules un Baltijas valstu kino, bet festivāla fokusa programmas tiks veltītas vairākām tēmām. Programmā Sieviešu skatiens tiks apspēlēta slavenās kinoteorētiķes un režisores Lauras Mulvejas “vīrieša skatiena” teorija; Anima priekšplānā izvirza tieši animācijas kino izmantotās robežas; Ķermeņa daba stāstīs par cilvēku maņu pieredzi, to dažādību un jutekliskumu; programma Karš (un) pārvarēšanas mehānismi tapusi sadarbībā ar Kijivas starptautisko īsfilmu festivālu (Ukraina) un rāda Krievijas karu Ukrainā no pašu karavīru un karā iesaistīto skatupunkta. Vienlaikus festivāla apmeklētājiem būs iespēja izzināt cilvēka ķermeņa novecošanas fenomenu īsfilmu programmā Nāc tuvāk, lūdzu, kā arī apmeklēt Latvijā un pasaulē atzītās latviešu animācijas filmu režisores Signes Baumanes veidotu animācijas filmu programmu Ķermenis un miesa.

“Neformālo vakaru programmā šogad festivāla apmeklētājus iepazīstināsim ar erotikas un ķermeņa reprezentācijas piemēriem latviešu kino vēsturē, arī uzdosim jautājumus ne vien par ķermeņa atspoguļojumu kino, bet arī par ķermeņa un varas attiecībām mūsdienās,” stāsta L. Graždanoviča.

Lai arī festivāla 2ANNAS programma ir pieejama un aktuāla visām sabiedrības grupām, īpaši tiek domāts par īpašu programmu veidošanu bērniem un jauniešiem. Mazākie festivāla apmeklētāji varēs vērot bērnu īsfilmu konkursa programmu Ļauj man tuvoties, savukārt jauniešiem un studentiem aktuāla būs īsfilmu konkursa programma Domā par mani.

Industrijas dienas – veltījums animācijai
Interesanti, ka mēs skatītāji uztveram animācijas filmās rādīto ķermeni citādi, vieglāk un ar mazāk aizspriedumiem, sevišķi, ja runājam par kailumu un seksualitāti. Tāpēc Industrijas dienas šogad tiks veltītas visķermeniskākajam filmu veidam – animācijai. No leļļu animācijas, kur katru kadru pavada ķermeņa kustība, līdz eksperimentālajām īsfilmām, kur filmas autors, pateicoties animācijai, spēj iemiesot abstraktas idejas un sapņus, – animācija ne vien atklāj, kas slēpjas ķermenī, bet arī piešķir miesiskumu fenomeniem, ietērpj nozīmes formās un domas – tēlos,” atklāj programmu direktore.

Industriju dienu ietvaros festivāla apmeklētājiem būs iespēja apmeklēt diskusijas Animācija un izplatīšana un Animācija un ķermeniskums, arī piedalīties rīta nodarbībā ar fizioterapeitu un darboties animācijas darbnīcā ar igauņu režisoru Īlo Pikovu.

Kā jau ierasts, festivālu 2ANNAS būs iespējams apmeklēt klātienē, bet atsevišķas programmas varēs skatīt arī tiešsaistē. 

Plašāka informācija:  2annas.lv

Par festivālu 2ANNAS
Rīgas starptautiskais īsfilmu festivāls 2ANNAS ir neatkarīgs kino un audiovizuālās mākslas festivāls, kas piedāvā skatītājiem oriģinālu, inovatīvu, izaicinošu, kā arī sociāli aktīvu īsfilmu un vidēja garuma filmu programmas. Īsfilmu un vidēja garuma filmu konkursa kategorijās tiek vērtētas jaunākās un inovatīvākās filmas no Baltijas un pasaules. Tiks rīkots arī bērnu un jauniešu filmu konkurss. Ik pēc trīs gadiem tiek atjaunots programmu tematu cikls, tā mērķis ir sabiedrībā rosināt diskusiju par izvēlētajām fokusa tēmām. Par 2023.–2025. gadu fokusa ciklu izvēlēts “Ķermenis un miesa” (2023), “Prāts” (2024) un “Simbioze” (2025).

2ANNAS veidotāji ik gadu piedāvā nebijušu kino pieredzi gan satura, gan formas ziņā, uzsverot kino eksperimentālo dabu un veicinot jaunus meklējumus. Festivāla mērķis ir popularizēt īsfilmas žanru, iepazīstināt skatītājus ar aktuālo Eiropas un pasaules kino, skatīt Baltijas filmu mākslas attīstību un tendences pasaules kontekstā. Konkursa uzmanības centrā ir jaunas valodas, tēmu un izteiksmes līdzekļu meklējumi laikmetīgajā kino.

Kā jau ierasts, arī šogad festivāla ietvaros tiks noskaidroti uzvarētāji četrās konkursa kategorijās: Starptautiskais īsfilmu konkurss, Baltijas īsfilmu konkurss, Starptautiskais vidēja garuma (30–60 minūtes) filmu konkurss un Starptautiskais bērnu un jauniešu konkurss.

Visas filmas sacentīsies par galveno balvu – Zelta Annas statueti, savukārt uzvarētāji Baltijas īsfilmu konkursā un citās kategorijās, tostarp labākās animācijas un labākās dokumentālās īsfilmas, saņems ģipša Annas. Arī šogad filmas vērtēs starptautiska žūrija, bet bērnu un jauniešu īsfilmu kategorijā galvenie vērtētāji būs tieši jaunie kino entuziasti.

Īsfilmu festivālu atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, Nacionālais kino centrs, Rīgas dome un BBPosthause

 

Facebook: 2AnnasISFF
Twitter: @2AnnasISFF #2annas

Instagram: 2annasisff
Youtube: 2Annas