Oskars, publicitātes attēls.

Latvija 2021. gadā jau četrpadsmito reizi izvirzīs savu kandidāti ASV Kinoakadēmijas balvai “Oskars”filmu, kas pretendēs uz nomināciju kategorijā “Starptautiskās filmas balva / International Feature Film Award”. Pieteikumus izvērtēs Nacionālā Kino centra izveidotā ekspertu komisija. Pieteikuma veidlapa jāiesniedz elektroniski līdz 1. oktobrim.

Atbilstoši ASV Kinoakadēmijas balvas nolikumam (nolikums latviešu valodā) un NKC noteiktajai atlases kārtībai, uz nomināciju šajā kategorijā var pretendēt pilnmetrāžas filma, kas pirmizrādi savā valstī piedzīvojusi ne agrāk kā 2021. gada 1. janvārī un ne vēlāk kā 2021. gada 31. decembrī, un filmai jābūt pirmoreiz publiski izrādītai vismaz septiņas dienas pēc kārtas komerciālā kinoteātrī. Covid-19 globālās pandēmijas dēļ izņēmuma kārtā, uzrādot nepieciešamo dokumentāciju, arī šogad valstis drīkst izvirzīt filmas, kas pirmizrādi uz lielajiem ekrāniem nav piedzīvojušas, taču ir tikušas izrādītas VoD vai straumēšanas platformās un bijusi plānota pirmizrāde kinoteātros. Nemainās nosacījums, ka pieteiktās filmas pamatvaloda nevar būt angļu valoda un tai ir jāatbilst Filmu likuma 3. pantā noteiktajai Latvijas filmas definīcijai.

Pieteikumus izvērtēs Nacionālā Kino centra izveidotā ekspertu komisija, kurā šogad strādās Latvijas Kinematogrāfistu savienības priekšsēdētāja Ieva Romanova, Baltijas jūras dokumentālo filmu foruma vadītāja un kinoteorētiķe Zane Balčus, kinorežisors Dzintars Dreibergs, producents Uldis Cekulis, kinokritiķe un žurnāliste Kristīne Simsone, Kultūras ministrijas Valsts sekretāre, filmu padomes locekle Dace Vilsone un NKC vadītāja, kinokritiķe un teorētiķe Dita Rietuma.

Pirmā Latvijas filma, kas tika izvirzīta šai Oskaru nominācijai, bija Cilvēka bērns (1991, Jānis Streičs), Oskaru sacensībā Latvija atgriezās ar filmu Rīgas sargi (izvirzīta 2008. gadā, režisors Aigars Grauba), un turpmāk ekspertu komisijas vērtējumā  tikušas atlasītas filmas Amaya (2010, Māris Martinsons), Seržanta Lapiņa atgriešanās (2011, Gatis Šmits), Golfa straume zem ledus kalna (2012, Jevgeņijs Paškevičs), Mammu, es tevi mīlu (2013, Jānis Nords), Akmeņi manās kabatās (2014, Signes Baumanes pilnmetrāžas animācijas filma), Modris (2015, Juris Kursietis), Ausma (2016, Laila Pakalniņa), Melānijas hronika (2017, Viesturs Kairišs), Turpinājums (2018, Ivara Selecka dokumentālā filma), Tēvs Nakts (2019, Dāvis Sīmanis), Dvēseļu putenis (2019, Dzintars Dreibergs).

Latvijas producenti aicināti pieteikt filmas līdz š.g. 1. oktobrim, sūtot aizpildītu pieteikuma veidlapu (parakstītu elektroniski vai parakstītu fiziski un ieskenētu) uz nkc@nkc.gov.lv.

Pieteikuma veidlapa lejuplādējama ŠEIT!