Kadrs no filmas Svārstības

Nacionālās kino balvas “Lielais Kristaps” atklāšanā 2023. gada 23. februārī  kinoteātrī “Splendid Palace” notiks Kristīnes Briedes dokumentālās filmas “Svārstības” pirmizrāde. Filma stāsta par mūsdienu latviešu luterāņu garīdzniecēm, kas savā dzimtenē Latvijā vēlas kalpot par mācītājām – amatā, kas viņām tiek liegts kopš agrīnās Atmodas laikiem. Filma nominēta Nacionālajai kino balvai “Lielais Kristaps” četrās kategorijās – Labākā pilnmetrāžas dokumentālā filma, Labākais dokumentālās filmas režisors, Labākais dokumentālās filmas operators un Labākais komponists.

Dīvainā kārtā vārdu savienojums „sieviete-mācītāja” 21. gadsimta Latvijā vēl aizvien skan neparasti, daudziem – pat izaicinoši. Latvijas Evaņģēliski luteriskā baznīca (LELB) ir gandrīz vienīgā luterāņu baznīca pasaulē, kas liegusi sievietēm ordināciju garīgā amatā – turklāt pēc tam, kad gandrīz divdesmit gadu garumā sievietes tikušas ordinētas un veiksmīgi kalpojušas par mācītājām. Kamēr daļa garīdznieču, nespējot ar to samierināties, emigrē, lai varētu īstenot savu aicinājumu citviet pasaulē, citas turpina ieņemt hierarhiski otršķirīgus amatus Latvijas baznīcās, strādājot par evaņģēlistēm un mācītāja pienākumu izpildītājām. Tomēr vairākas sievietes teoloģes vairs nav ar mieru stāvēt malā un samierināties ar viņām piešķirto “palīga” un “labās rokas” lomu.

Režisore Kristīne Briede saka: “Šī filma ir ne tik daudz par sievietēm un vīriešiem, pat ne par baznīcu un ticību, pat par feminismu ne. Filma ir par sabiedrību, kurā mēs dzīvojam un kuras ziņā ir izvēlēties – pievērt acis un klusēt vai apzināties, celt augšā un runāt par problēmu, kura acīmredzot kaut kur tur, “apakšā”, gruzd arī pēc trim desmitgadēm. Ar filmu vēlos simboliski dot vārdu sievietēm, kas, neraugoties uz šķēršļiem un aizliegumiem, izvēlējušās nodarboties ar to, kam tikušas aicinātas.”

Kristīne Briede ir latviešu dokumentāliste un publiciste, arī dažādu kultūras, sociālu un pētniecības projektu producente, kas saņēmusi virkni atzinību par saviem kino, laikmetīgās mākslas un sociālajiem projektiem. Kristīnes Briedes iepriekšējā filma, Latvijas Simtgades programmā iekļautais dokumentālais kinodarbs Laika tilti (2018, līdzrežijā ar lietuviešu režisoru Audrius Stonys) saņēma galveno balvu Šanhajas starptautiskajā kinofestivālā (2019) un tika atzīts par labāko pilnmetrāžas dokumentālo filmu Nacionālajā kinofestivālā Lielais Kristaps 2018. gadā.

Dokumentālā filma Svārstības tapusi ar Nacionālā kino centra un Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu, to producēja Ruckas mākslas fonds un studija Baltic Balkan Productions.

2023. gada martā filmu būs iespējams noskatīties kinoteātros K.Suns un Kino Bize.