diskusijas kopskats

Rīgas starptautiskā kinofestivāla (Riga IFF) ietvaros 21. oktobrī notika starptautiska paneļdiskusija “Stāsti, kas šķērso robežas: Eiropas seriālu kopražošanas iespējas”, ko Latvijas prezidentūras Eiropas Padomes Ministru padomē ietvaros ar Kultūras ministrijas atbalstu rīkoja Riga IFF un Nacionālais Kino centrs.

Kultūras ministre Agnese Logina, atklājot diskusiju, uzsvēra: “Seriāli ir kļuvuši par nozīmīgu kultūras parādību. Pēdējās desmitgadēs tas ir bijis formāts, kas arvien vairāk piesaistījis augstākā līmeņa talantus, režisorus un producentus. Ir svarīgi, lai šī starptautiskā diskusija un sadarbība varētu notikt Latvijā. Mēs zinām, ka Latvijai ir pasaules līmeņa talanti, kas darbojas gan kameras priekšā, gan aiz tās. Mēs zinām, ka mūsu ainavas, pilsētas un kultūras mantojums ir viens no skaistākajiem un unikālākajiem pasaulē. Vienmēr piesātinātajā seriālu tirgū mums nepieciešama sadarbība. Mums ir jādalās savā pieredzē un talantos, kā arī jāizceļ mūsu mākslinieku un producentu redzējums. Mums ir jāatvieglo šķēršļi, kas var kavēt seriālu kopražošanu. Jo tas ir ne tikai nozares interesēs, bet arī mūsu sabiedrības labā – lai mēs paši būtu savu stāstu stāstītāji.”

Paneļdiskusija notika ar mērķi uzsvērt, cik svarīgi ir veicināt stabilu un efektīvu seriālu kopražošanas vidi, atbalstot to finansiāli un nosakot prakses standartu. Tas mazinātu plaisu starp neatkarīgajiem producentiem, straumēšanas pakalpojumiem un raidorganizācijām un veicinātu sadarbību un savstarpēju izaugsmi, lai izveidotu ģeogrāfiski un kulturāli daudzveidīgu augstas kvalitātes audiovizuālo darbu daudzsēriju veidā.

Diskusijas otrā daļa bija veltīta seriālu ražošanas nākotnei Baltijas un līdzīgos tirgos, tostarp jautājumiem – kā būtu jāfinansē seriāli, un kāda ir nacionālo kino centru un citu politikas veidotāju loma seriāla formāta popularizēšanā straumēšanas platformu laikmetā.

Diskusijā piedalījās vietējās un starptautiskās politikas veidotāji, pieredzējuši eksperti un starptautisku kopražojumu seriālu producenti.