Janvāris
"Janvāris", lomās - Kārlis Arnolds Avots un Alise Danovska, foto Andrejs Strokins.

Latvija jau piecpadsmito reizi izvirza filmu, kas pretendēs uz nomināciju ASV Kinoakadēmijas balvai Oskars kategorijā “Starptautiskās filmas balva / International Feature Film Award”. Nacionālā Kino centra izveidotā ekspertu komisija 2. septembra  apspriedē un balsojumā vienojusies izvirzīt režisora Viestura Kairiša spēlfilmu “Janvāris”, kas nacionālo pirmizrādi piedzīvos šāgada novembrī, bet pasaules pirmizrādi jūnijā nosvinēja ar galveno balvu Traibekas festivālā (Ņujorka, ASV).

Latvijas filmu studiju iesniegtos pieteikumus izvērtēja Nacionālā Kino centra (NKC) izveidotā ekspertu komisija, kurā šogad strādāja Latvijas Kinematogrāfistu savienības priekšsēdētāja Ieva Romanova, pagājušajā gadā izvirzītās filmas Bedre režisore Dace Pūce, producente un VKKF Filmu nozares ekspertu komisijas priekšsēdētāja Alise Ģelze, animācijas režisors un NKC spēlfilmu projektu eksperts Edmunds Jansons, kinokritiķe un žurnāliste Kristīne Simsone, Kultūras ministrijas valsts sekretāre, Filmu padomes locekle Dace Vilsone un NKC vadītāja, kinokritiķe un teorētiķe Dita Rietuma.

Ekspertu izvērtēšanai spēcīgā konkurencē tika pieteiktas četras spēlfilmas un viena pilnmetrāžas animācijas filma, visām Latvijas pirmizrāde gaidāma šajā rudenī – oktobrī un novembrī (Latvijas filmu pirmizrāžu kalendārs tiks publiskots nākamnedēļ). Ekspertu komisija attālinātā diskusijā apsprieda visu filmu potenciālu un iespējamo rezonansi dažādās auditorijās, atzinīgi novērtējot katras filmas atsevišķās kvalitātes – gan režisores un mākslinieces Signes Baumanes animācijas mūziklu Mans laulību projekts, kas neparasti un dinamiski, ar zinātniska skaidrojuma iesaistīšanu, risina mūžīgus jautājumus par sievietes personisko likteni un laimi; gan režisores Lindas Oltes debijas spēlfilmu Māsas, kas ar lieliskiem aktierdarbiem un grodi veidotu scenāriju runā par universālu ģimeniskās piederības tēmu. Konkurencē par Latvijas nacionālo nomināciju ASV Kinoakadēmijas balvai piedalījās arī režisora Matīsa Kažas jauniešu drāma Neona pavasaris – ekspertu vērtējumā svaigs un laikmetīgs darbs jaunai auditorijai – un režisores Ināras Kolmanes spēlfilma Mātes piens – Noras Ikstenas ļoti populārā romāna ekranizācija.

Ekspertu komisija vienojās kā Latvijas pieteikumu ASV Kinoakadēmijas balvai par labāko ārzemju filmu izvirzīt režisora Viestura Kairiša spēlfilmu Janvāris (studija Mistrus Media, producenti Gints Grūbe un Inese Boka-Grūbe, galvenajā lomā Kārlis Arnolds Avots) – daļēji autobiogrāfisku stāstu par jauna cilvēka pārdzīvojumiem 1991. gada barikāžu laikā, ļoti kinematogrāfisku un suģestējošu filmu, kas sapludina vienā mākslas darbā personiskas un vēsturiskas tēmas, bet vissvarīgākais – atgādina visai pasaulei, ka nesenās vēstures apdraudējumi nekur nav zuduši arī šodien. Turklāt Viestura Kairiša jaunākā filma jau piedzīvojusi panākumus ārvalstīs, tātad ir starptautiski konvertējama un saprotama arī ārpus lokālās auditorijas – šāgada jūnijā filma Janvāris tūlīt pēc pasaules pirmizrādes ieguva galveno balvu starptautiskā konkursa skatē Traibekas filmu festivālā (ASV, Ņujorkā).

Šogad ASV Kinoakadēmijas Oskara balvas procesi atgriezušies normālajā ritmā, kāds tas bija pirms pandēmijas, – valstīm savi nacionālie pieteikumi jāiesniedz līdz 3. oktobrim, paplašināts pretendentu saraksts tiks paziņots 21. decembrī, galīgais nomināciju saraksts – 24. janvārī. Oskara balvu pasniegšanas ceremonija – 2023. gada 12. martā.

Margarita Rimkus

Vecākā referente
margarita.rimkus [at] nkc.gov.lv